در پی وقوع یک انفجار در منطقه کوته سنگی شهر کابل یک تصویر قدیمی آن منطقه بازنشر شد 

Misleading National Security

گزارش‌ها حاکی از حمله مسلحانه جبهه آزادی افغانستان بر یکی از قرارگاه‌های طالبان در منطقه کوته سنگی از مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل است.

این حمله شام‌گاه جمعه، ۳ قوس ۱۴۰۲ ه‍.ش برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی انجام و توام با یک انفجار و درگیری مسلحانه بوده است. در این گزارش‌ها به نقل از جبهه آزادی افغانستان آمده است که در نتیجه این حمله چهار نیروی طالب به شمول یک فرمانده آنان کشته شده‌اند.

در پی وقوع این رویداد، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی یک تصویر را به عنوان تصویر آن منتشر کرده‌اند.

در این تصویر موتری مشاهده می‌شود که در نتیجه یک انفجار تخریب شده و در حال سوختن است. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

شماری از کاربران پلتفرم ایکس نیز این خبر و تصویر را به اشتراک گذاشته‌اند. آنان هم‌چنان در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی، گزارش داده‌اند که یک مرکز طالبان در منطقه کوته سنگی شهر کابل منفجر شده است.

Archived-Tweet

یافته‎ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر به اشتراک گذاشته شده است، نشان می‌دهد که این تصویر از یک رویداد قدیمی منطقه کوته سنگی شهر کابل است.

بررسی واقعیت: یافته‎ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر به اشتراک گذاشته شده است، نشان می‌دهد که این تصویر از یک رویداد قدیمی منطقه کوته سنگی شهر کابل است.

بر بنیاد این یافته‌ها، شماری از رسانه‌ها این تصویر را در اواخر جولای ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده‎اند. هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش شده است که در نتیجه انفجار یک ماین چسپکی، دو نفر به شمول خلیل‌الله اوریا، رییس منابع بشری پارلمان وقت کشته و نیز دست‌کم دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این رویداد انفجاری جمعه‌شب، ۸ اسد ۱۳۹۵ ه‍.ش برابر با ۲۹ جولای ۲۰۱۶ میلادی رخ داده است. 

Tasnim-ReportAriananews-Report
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه: هم‌زمان با نشر خبر وقوع یک انفجار در منطقه کوته سنگی شهر کابل، تصویری از یک رویداد انفجاری سال‌های پیش بازنشر شد. این انفجار شام‌گاه جمعه، ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی رخ داد و اما تصویر بازنشر شده از رویداد انفجاری سال ۲۰۱۶ میلادی است.

Avatar

عنوان: در پی وقوع یک انفجار در منطقه کوته سنگی شهر کابل یک تصویر قدیمی آن منطقه بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *