ویدیوی از محمد زندیق به عنوان فیلم بازیگر حماس همه‌گانی شد

False International

شماری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو مدعی اند که یک بازیگر حماس در نقش‌های متفاوت از خودش فیلم گرفته و در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته است.

در این ویدیو مردی در وضعیت بد صحی روی تخت بیمارستان مشاهده می‌شود.

کاربران از این مرد به عنوان یکی از بازیگران حماس نام برده‌اند. در ادعای کاربران آمده است که در این ویدیو او خودش را به عنوان یکی از قربانیان حملات هوایی اسراییل جا زده است.

به نقل از کاربران، ویدیوهای متعددی از این مرد که خوش‌حالی و گریه او را در زمان حمله حماس به اسراییل و نیز در حین ویران شدن خانه‌اش نشان می‌دهد، منتشر شده است.

Archived-Video

این ویدیو را شماری از کاربران ایکس نیز منتشر کرده و از او به عنوان بازیگر حماس نام برده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‎ها در پیوند به این ویدیو نشان می‌دهد که فرد بیمار بر روی تخت بیمارستان محمد زندیق است و اما فردی که ادعا شده بازیگر حماس است، صالح الجعفراوی نام دارد.

بررسی واقعیت: یافته‎ها در پیوند به این ویدیو نشان می‌دهد که فرد بیمار بر روی تخت بیمارستان محمد زندیق است و اما فردی که ادعا شده بازیگر حماس است، صالح عامر الجعفراوی نام دارد.

صالح عامر الجعفراوی یوتیوبر ۲۶ ساله و از ساکنان غزه است. کانال یوتیوب او ۱۲۴ هزار دنبال کننده دارد. 

الجعفراوی در اینستاگرام نیز فعال است و صفحه او در این پلتفرم بیش از دوهزار دنبال کننده دارد. 

و اما محمد زندیق، نوجوان ۱۶ ساله‌ای است که در اثر حمله نیروهای اسراییلی به اردوگاه پناهندگان نورالشمس در نزدیکی تولکرم مجروح شد و در نهایت در دوشنبه، ۲۴ جولای سال روان میلادی پای راست خود را از دست داد.

وبسایت (ISM) با نشر این خبر هم‌چنان گزارش داده است که محمد زندیق و مادر او دارای هویت اسراییلی نیز اند. در این گزارش آمده است که او هر هفته پدرش را در اردوگاه نورالشمس در کرانه باختری ملاقات می‌کند. بر بنیاد این گزارش، محمد زندیق پس از آن‌که مجروح شد به یکی از بیمارستان‌های اسراییل منتقل و برای یک ماه بستری شده است. گزارش حاکی از آن است که او در ۲۱ آگست سال روان میلادی از بیمارستان مرخص شده است. 

ISM-Report / Archived-Link

از سوی دیگر، صفحه تیک‌تاک (hamodahmdan1) ویدیوی که در آن محمد زندیق بر روی تخت بیمارستان مشاهده می‌شود را در آگست سال روان میلادی منتشر کرده است. 

TikTok-Link / Archived-Link

صفحه تیک‌تاک (hamode.zandek) که ویدیوهای محمد زندیق را منتشر کرده است بیش از ۲۶ هزار دنبال کننده دارد. در ویدیوهای که این صفحه منتشر کرده است، محمد زندیق در حالی که یک پا ندارد مشاهده می‌شود. 

hamode.zandek-TikTok

نتیجه:

ویدیوی از محمد زندیق ۱۶ ساله که او را روی تخت بیمارستان نشان می‌دهد به عنوان فیلم صالح عامر الجعفراوی، بازیگر حماس منتشر شد. محمد زندیق تابعیت اسراییل را نیز دارد و پس از مجروح شدن در یکی از شفاخانه‌های اسراییل تحت درمان قرار گرفته است.

Avatar

عنوان: ویدیوی از محمد زندیق به عنوان فیلم بازیگر حماس همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *