تصویری قدیمی از قربانیان ولایت هرات به عنوان تصویر جسد خاشه جوان منتشر شد

Partly False Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویر یک جسد که در صندوق عقبی یک موتر نوع سراچه قرار داده شده است ادعا کرده‌اند که این تصویر جسد نظر محمد مشهور به خاشه جوان، کمدین قندهاری است که اخیرا توسط طالبان به قتل رسیده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویر نشر شده به عنوان تصویر جسد خاشه جوان یک تصویر قدیمی بوده و شماری از رسانه‌ها آن را در سال‌های قبل منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک جسد را منتشر کرده‌اند. در این تصویر جسدی مشاهده می‌شود که در صندوق عقبی یک موتر نوع سراچه قرار داده شده است. کاربران با نشر این تصویر مدعی اند که این تصویر جسد نظر محمد مشهور به خاشه جوان، کمدین قندهاری بوده که اخیر از سوی افراد گروه طالبان در ولایت قندهار افغانستان به قتل رسیده است. کاربران این تصویر را از 27 جولای سال روان میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند. در یادداشتی که هم‌زمان با این تصویر از سوی کاربران منتشر شد گفته شده است که طالبان جسد خاشه طنز پرداز معروف قندهاری را بعد از به رگبار بستن به خانواده‌اش تسلیم دادند. خاشه مرد فقیر و مظلوم بود. خانواده‌اش مرگ او را در داله موتر سراچه ماتم گرفتند

.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\31.07.2021\The body of Nazar Mohammad, known as Khashe.png

FacebookFacebookFacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو (Factcrescendo) با استفاده از ابزارهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد که تصویر نشر شده به عنوان تصویر نظر محمد مشهور به خاشه جوان، کمدین قندهاری یک تصویر قدیمی بوده و این تصویر از سوی شماری از رسانه‌ها همراه با گزارش «اعتراض باشنده‌گان ولسوالی شیندند ولایت هرات به علت افزایش نا امنی در آن ولسوالی» در حدود شش سال قبل منتشر شده است.

بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو (Factcrescendo) این تصویر از سوی صفحه‌ای فیس‌بوک صدای آمریکا (VOA Dari) در 14 جون 2015 میلادی به نشر رسیده است. صدای آمریکا (VOA Dari) هم‌زمان با نشر این تصویر از اعتراض باشنده‌گان ولسوالی شیندند ولایت هرات به علت افزایش نا امنی و حضور طالبان مسلح در آن ولسوالی خبر داده است. به نقل از این خبر اعتراض کننده‌گان با انتقال چهار جسد قربانیان جنگ در مقابل دفتر والی هرات از شدت گرفتن درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان خبر داده‌اند. خبر نشر شده حاکی از کشته شدن پنج باشنده ولسوالی شیندند است که در میان کشته شده‌گان دو زن نیز شامل بوده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\31.07.2021\VOA-Dari-Posts-Facebook.png

VOA-Dari / Archived-Link

در همین حال شماری از وبسایت‌ها خبری نیز با نشر این تصویر از اعتراض باشنده‌گان ولسوالی شیندند ولایت هرات به علت افزایش نا امنی و حضور طالبان مسلح در آن ولسوالی خبر داده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو (Factcrescendo) وبسایت شفقنا و شبکه اطلاع رسانی افغانستان هم‌چنان این تصویر را در 14 جون 2015 میلادی منتشر کرده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\31.07.2021\4 corpses in front of the office of the governor of Herat-insecurity in Shindand Herat rages.png

Shafaqna.comAfghanpaper.com
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه‌گیری: تصویر قدیمی از قربانیان درگیری‌های ولسوالی شیندند ولایت هرات به عنوان تصویر جسد نظر محمد مشهور به خاشه جوان، کمدین قندهاری منتشر شد.

Avatar

عنوان: تصویری قدیمی از قربانیان ولایت هرات به عنوان تصویر جسد خاشه جوان منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Partly False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *