تاکنون قامت هیچ فردی به سه متر نرسیده است و بلندترین مرد جهان 2.72 متر قد داشته است

Misleading National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویری که در آن یک مرد قد بلند مشاهده می‌شود گفته‌اند که این مرد افغان بیش از 3 متر قد داشته و تاکنون ساکن یک مغاره بوده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تاکنون قامت هیچ فردی در جهان به سه متر نرسیده و بلندترین مرد جهان رابرت ودلو (Robert Wadlow) 2.72 متر قد داشته است و در حال حاضر بلندترین مرد جهان سلطان کسن (Sultan Kosen) با قد 251 سانتی متر است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویری از بلند ترین مرد افغان نگاشته‌اند. در این تصویر جمعی از مردان مشاهده می‌شود و اما یکی از این مردان دارای قد بلند است. کاربران با نشر این تصویر گفته‌اند که وی 347 سانتی متر قد داشته و تاکنون ساکن یک مغاره بوده است. کاربران این تصویر را از 23 جولای 2021 میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\029.07.2021\A tall Afghan man.png

FacebookFacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو (Factcrescendo) نشان می‌دهد که بر اساس یادداشت کتاب گینس، رکورد بلندترین مرد جهان را رابرت ودلو (Robert Wadlow) با قد 2.72 متر از آن خود کرده بود و در حال حاضر بلندترین مرد جهان سلطان کسن (Sultan Kosen) با قد 251 سانتی‌متر است. بر اساس این یافته‌ها تاکنون قامت هیچ فردی در جهان به سه متر نرسیده است. یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویری که از سوی کاربران منتشر شده است نیز نشان می‌دهد که هیچ یادداشتی راجع به مرد قامت بلندی که در تصویر مشاهده می‌شود از سوی منابع معتبر نشر نشده و تاکنون هویت و اندازه قامت وی از سوی مراجع ذی‌صلاح همه‌گانی نشده است. فاکت‌کریسیندو تاکید می‌کند که این بررسی واقعیت نهایی نبوده و در صورت همه‌گانی شدن هویت و اندازه واقعی قامت مردی که در تصویر مشاهده می‌شود، این بررسی واقعیت هم‌چنان به‌روز خواهد شد.

در وبسایت ریکاردهای جهان(گینس) از رابرت ودلو (Robert Wadlow) به عنوان اولین مرد قد بلند جهان نام برده شده است. در یادداشتی که از سوی این وبسایت راجع به زنده‌گی نامه رابرت نگاشته شده آمده است که وی متولد 22 فبروری 1918 میلادی بوده و او در هنگام تولد 3.85 کیلوگرام وزن داشته است. بر اساس این یادداشت در آخرین اندازه گیری از بلندای قد رابرت ودلو (Robert Wadlow) مشخص شده است که رابرت دارای 2.72 متر قامت بوده است. این مرد بلند قامت جهان در 15 جولای 1940 درگذشته است.
برای ادامه مطلب راجع به خصوصیات رابرت لینک زیر را دنبال کنید:

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\029.07.2021\Robert Wadlow the tallest man ever.png

GuinessWorldRecords / Archived-Link

در همین حال، در وبسایت ریکاردهای جهان(گینس) از سلطان کسن (Sultan Kosen) به عنوان بلندترین مرد زنده در جهان یاد آوری شده است. در یادداشتی که از سوی گینس در پیوند به این مرد منتشر شد گفته شده است که وی در 10 دسامبر 1982 در ترکیه تولد شده است. به نقل از یادداشت این وبسایت بلندای قامت سلطان کسن (Sultan Kosen) که در 8 فبروری 2011 در شهر انکارا، ترکیه اندازه شد، نشان داده است که وی 251 سانتی متر قد داشته است.

برای ادامه مطلب راجع به خصوصیات سلطان کسن لینک زیر را دنبال کنید:

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\029.07.2021\Sultan Kosen the tallest man living.png

GuinessWorldRecords / Archived-Link

نتیجه‌گیری: گینس از رابرت ودلو هم‎چون اولین مرد بلند قامت جهان نام برده و سپس از وی سلطان کسن را بلندترین مرد زنده جهان شناخته است.

Avatar

عنوان: تاکنون قامت هیچ فردی به سه متر نرسیده است و بلندترین مرد جهان 2.72 متر قد داشته است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *