کاربران با نشر یک تصویر قدیمی از گرمای شدید در مزار شریف خبر داده‌اند

Environment Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی خبری را در پیوند به گرمای شدید در مزار شریف منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با این خبر، تصویری که در آن دو عدد تخم مرغ پخته شده بر روی سقف یک موتر مشاهده می‌شوند نیز همه‌گانی شده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر نامرتبط و قدیمی را منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۳۰ جون ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو از شدت گرما در مزار شریف خبر داده‌اند. هم‌زمان با این خبر، تصویری که در آن دو عدد تخم مرغ پخته شده بر روی سقف یک موتر مشاهده می‌شوند نیز همه‌گانی شده است. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر نامرتبط و قدیمی را منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، برخی از رسانه‌ها این تصویر را در گذشته به هدف به نمایش گذاشتن گرمای سایر کشورها هم‌چنان منتشر کرده‌اند. در ادامه‌ی این بررسی واقعیت آن‌چه که راجع به این تصویر به‌دست آمده به اشتراک گذاشته شده‌اند.

وبسایت Nablustv این تصویر را در ۸ می ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر از دمای غیرمعمول شهر عقبه، اردن نگاشته و گفته است که یکی از ساکنان آن شهر بر روی سقف موترش تخم مرغ سرخ کرده است. 

Nablustv / Archived-Link

از سوی دیگر، وبسایت Future-fm نیز این تصویر را در ۲۸ می ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌چنان با نشر این تصویر از درد و رنج مردم شهر الحدیده، یمن به علت کمبود برق و تشدید گرمای آن شهر نگاشته است.

Future-Fm / Archived-Link

یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با نشر خبر گرمای شدید در مزار شریف یک تصویر قدیمی و نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند. بر بنیاد این یافته‌ها، تصویر نشر شده از مزار شریف نیست بلکه از بارگذاری آن در فضای اینترنت چندین سال سپری می‌شود.

Avatar

عنوان: کاربران با نشر یک تصویر قدیمی از گرمای شدید در مزار شریف خبر داده‌اند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *