هم‌زمان با نشر خبر درگیری‌های جبهه مقاومت ملی و طالبان در کاپیسا چندین قطعه تصویر قدیمی بازنشر شد

Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در ولایت کاپیسا خبر داده‌اند. هم‌زمان با این خبر، کاربران چندین قطعه تصویری که در آنها شعله‌های آتش در شبهنگام مشاهده می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با این خبر چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند. 

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۲۳ جولای ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو از ادامه نبردها میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در حصه اول کوهستان ولایت کاپیسا خبر داده‌اند. هم‌زمان با این خبر، کاربران چندین قطعه تصویری که در آنها شعله‌های آتش در شبهنگام مشاهده می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با این خبر چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند.

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، تصویرهای که هم‌زمان با این ادعا منتشر شده‌اند متعلق به رویدادهای گذشته است. این تصویرها را شماری از رسانه‌ها در گذشته منتشر کرده که در ادامهی این بررسی واقعیت به اشتراک گذاشته شده‌اند.

تصویر نخست: در نخستین تصویر که در شب‌هنگام برداشته شده است، ردیفی از شعله‌های آتش در یک جاده مشاهده می‌شود. این تصویر را انانیوز در ۲۸ جون ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که طالبان مناطق جدیدی را در مرز با تاجیکستان و ازبیکستان تصرف کرده‌اند.

محتوای این وبسایت با استفاده از ترجمه گوگل از زبان روسی به انگلیسی گردان شده است

ANNA-News / Archived-Link

تصویر دوم: در  دومین تصویر یک میل تفنگی مشاهده می‌شود که در شب‌هنگام در حال تیراندازی است. تصویر کامل این صحنه را وبسایت یاهونیوز در ۱۷ می ۲۰۱۹ میلادی و وبسایت سی‌بی‌اس نیوز در ۳۰ جولای ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده‌اند. در تصویر اصلی چندین نفر نظامی مشاهده می‌شوند که همراه با سلاح‌های دست داشته شان سرگرم تیراندازی اند. وبسایت‌های یاهو و سی‌بی‌اس در شرح تصویر نشر شده نگاشته‌اند که این تصویر در ۱۵ می ۲۰۱۹ میلادی برداشته شده است. به نقل از آنان، در این تصویر شماری از سربازان ارتش ملی حکومت پیشین افغانستان مشاهده می‌شوند که در یکی از پایگاه‌ها نظامی در ولسوالی گذره ولایت هرات سرگرم آموزش اند. یاهونیوز امتیاز این تصویر را به خبرگزاری فرانسه داده و از هوشنگ هاشمی به عنوان عکاس آن نام برده است.

CBS-NewsYahoo-News
Archived-LinkArchived-Link

تصویر سوم: در این تصویر یک جمعی از افراد ملکی و نظامی به همراه چندین موتر در شب‌هنگام مشاهده می‌شوند. این تصویر را وبسایت صلح‌نیوز در ۲۷ جنوری ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با این تصویر از درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت در ولایت بغلان گزارش شده است.

Solhnews / Archived-Link

جستجو‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر چهارم نتیجه‌ی در پی نداشته است. در صورت که فاکت‌کریسیندو به هر گونه یافته‌ی راجع به این تصویر دست یابد، این بررسی واقعیت را نیز به‌روز می‌کند.

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو هم‌زمان با انتشار ادعاهای تشدید جنگ میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در حصه اول کوهستان ولایت کاپیسا، کاربران چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر درگیری‌های جبهه مقاومت ملی و طالبان در کاپیسا چندین قطعه تصویر قدیمی بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *