تصویر مرد عراقی که هدف اصابت گلوله قرار گرفته است به عنوان تصویر قربانی مسجد الاقصی متشر شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک مرد را منتشر کرده‌اند. متنی که بر روی این تصویر نگاشته شده است حاکی از آن است که این مرد در حین ادای نماز در مسجدالاقصی هدف حمله نظامیان اسراییلی قرار گرفته و یکی از گلوله‌های سربازان اسراییلی بر سر وی گیر کرده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویر نشر شده از یک مرد عراقی است که در نبرد میان شورشیان و نیروهای مالکی مجروح گردیده و یکی از گلوله‌ها در سر وی گیر کرده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک مرد را منتشر کرده‌اند. در تصویر مردی مشاهده می‌شود که هدف اصابت گلوله قرار گرفته و به نظر می‌رسد که گلوله نتوانسته است از جمجمه وی عبور کند. این تصویر از 8 جولای به این‌سو از سوی کاربران دست به دست شده است. تصویر نشر شده واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است و کاربران با عنوان‌های مختلف به آن پرداخته‌اند. متنی که بر روی این تصویر نگاشته شده است حاکی از آن است که این مرد در حین ادای نماز در مسجد الاقصی هدف حمله نظامیان اسراییل قرار گرفته است. در این متن هم‌چنان آمده است که کلاه این مرد توانسته است که از نفوذ گلوله به داخل جمجمه وی جلوگیری کند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.07.2021\The man who was shot.png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویر از یک مرد عراقی بوده که در اثر درگیری‌ها میان شورشیان و ارتش عراق هدف اصابت گلوله قرار گرفته است.

این تصویر در 10 آگست 2014 از سوی وبسایت العربیه نیز منتشر شده است. العربیه با نشر این تصویر نگاشته است که شیخ محمد عبیدالراوی شهروند عراقی در حالی هدف اصابت گلوله قرار گرفت که به‌سوی مسجد حاج‌نزال برای ادای نماز عصر در حرکت بوده است. در این یادداشت به نقل از شیخ محمد عبیدالراوی گفته شده است که وی در اثر درگیری میان شورشیان و نیروهای مالکی هدف گلوله قرار گرفته است. این وبسایت تایید کرده است که تصویر نشر شده، تصویر واقعی از شیخ محمد عبیدالراوی است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.07.2021\The story of Al-Falluji man that the bullet failed to penetrate his head.png

Alarabiya / Archived-Link

وبسایت Omglmaowtf نیز با نشر این تصویر، شیخ محمد عبیدالراوی را خوش شانس توصیف کرده است. بر اساس گزارش این وبسایت گلوله‌ای 12.7 میلی‌متری که بر سر او اصابت کرد از نوع روسی بوده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.07.2021\A man from Fallujah who survived a shot to the head.png

Omglmaowtf

نتیجه‌گیری: شیخ محمد عبیدالراوی، مرد عراقی که بر سرش یادگاری از درگیری‌های شهر فلوجه را به همراه دارد.

Avatar

عنوان: تصویر مرد عراقی که هدف اصابت گلوله قرار گرفته است به عنوان تصویر قربانی مسجد الاقصی متشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *