تصویری از جریان امضای توافق‌نامه رهایی افغان‌های زندانی از بند ایران؛ برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی این تصویر را جریان امضای معاهده فروش آب دریای هیرمند عنوان کرده‌اند

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۶ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو با نشر یک تصویر مدعی اند که طالبان معاهده‌ی مبنی بر فروش آب دریای هیرمند به ایران را امضا کرده است. در این تصویر، شماری از مقام‌های طالبان و نیز برخی از افراد خارجی در حال امضای یک سند مشاهده می‌شوند. در ادعای کاربران آمده است: “معاهده فروش آب دریای هیرمند رسمآ امضا شد ان هم در بدل پول بی ارزش (ریال ایرانی)“.

Archived-Tweet

یافته‌ها حاکی از آن است که این تصویر از جریان امضای توافق‌نامه تحویل‌دهی زندانیان افغان به طالبان برداشت شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها حاکی از آن است که این تصویر از جریان امضای توافق‌نامه تحویل‌دهی زندانیان افغان به طالبان برداشت شده است.

وبسایت وزارت خارجه طالبان این تصویر را در ۹ مارچ ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر از رهایی شماری از زندانیان افغان از بند حکومت ایران گزارش شده است. در این گزارش آمده است که در نتیجه مذاکرات میان طالبان و دولت ایران ۲۶۸ نفر زندانی افغان از بند رها و در ۶ مارچ سال روان میلادی به دولت افغانستان تحویل داده شده‌اند.

AF-MFA / Archived-Link

از سوی دیگر، اسپوتنیک افغانستان نیز این تصویر را در ۱۱ مارچ ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش شده است که بر بنیاد یک توافق‌نامه ایران زندانیان افغان را به حکومت افغانستان تحویل می‌دهد. در شرح این تصویر آمده است: “امضای توافقنامه تحویل زندانیان به طالبان توسط نماینده ایران“.

Sputnik-Report / Archived-Link

خلاصه: این تصویر از جریان امضای توافق‌نامه تحویل‌دهی زندانیان افغان به حکومت افغانستان برداشته شده است.

Avatar

عنوان: تصویری از جریان امضای توافق‌نامه رهایی افغان‌های زندانی از بند ایران؛ برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی این تصویر را جریان امضای معاهده فروش آب دریای هیرمند عنوان کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *