به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه ترکیه یک تصویر قدیمی از مخروبه‌های شهر ادلب به عنوان تصویر این رویداد بازنشر شد

False International

به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۷ فبروری ۲۰۲۳ میلادی، یک تصویر را به عنوان تصویر آوارهای این رویدادها منتشر کرده‌اند. در این تصویر، یک جلد قرآن کریم در میان آوارها مشاهده می‌شود. در ادعای کاربران آمده است: “این قرآن کریم از زير آوار بيرون آورده شده است ببينيد که در اول صفحه‌ی آن آیت در مورد چه خبر می‌دهد“. در ادعای کاربران هشتک ترکیه نیز استفاده شده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

این ادعا و تصویر را برخی از کاربران توییتر نیز منتشر کرده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه، کاربران یک قطعه تصویر قدیمی را به عنوان تصویر این رویدادها بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر از مسجدی است که در سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر ادلب سوریه بمباران شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه، کاربران یک قطعه تصویر قدیمی را به عنوان تصویر این رویدادها بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر از مسجدی است که در سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر ادلب سوریه بمباران شده است.

وبسایت الدرر این تصویر را در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. در یادداشتی که هم‌زمان با این تصویر منتشر شده، آمده است که این تصویر از آوارهای مسجدی است که در جنوب شرقی شهر ادلب هدف حمله‌های هوایی جنگنده‌های رژیم تحت امر بشار اسد قرار گرفته بود.

Eldorar / Archived-Link

از سوی دیگر، صفحه فیس‌بوک Tech4Peace نیز این تصویر را در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این صفحه نیز گفته است که این تصویر از مسجدی که در آستان ادلب هدف بمباران رژیم اسد قرار گرفته بود، برداشته شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

خلاصه: در پی وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه، کاربران یک قطعه تصویر قدیمی را تصویر این رویدادها عنوان کرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که این تصویر از مسجدی در شهر ادلب سوریه برداشته شده است که در ۲۰۱۹ میلادی بمباران برداشته شده بود.

Avatar

عنوان: به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه ترکیه یک تصویر قدیمی از مخروبه‌های شهر ادلب به عنوان تصویر این رویداد بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *