در پی وقوع انفجار روز یک‌شنبه در استانبول یک ویدیوی قدیمی به عنوان فیلم این رویداد بازنشر شد

International Misleading Terrorism

شماری از رسانه‌ها از وقوع یک انفجار قوی در شهر استانبول ترکیه خبر داده‌اند. بر اساس گزارش‌های نشر شده، این انفجار عصر روز یک‌شنبه، ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی برابر با ۲۲ عقرب ۱۴۰۱ هجری‌شمسی در جاده‌ی استقلال شهر استانبول صورت گرفته است.

یورونیوز گزارش داده است که در نتیجه این انفجار دست‌کم ۶ نفر کشته و ۸۱ نفر زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها هم‌چنان می‌رسانند که در پیوند به این رویداد،‌۴۶ نفر مظنون بازداشت شده‌اند.

به نقل از این این گزارش‌ها در عقب این انفجار دست زنی به اسم احلام البشیر یکی از شهروندان سوریه بوده است. نیروهای امنیتی ترکیه از بازداشت او خبر داده و گفته‌اند که او از سوی حزب کارگران کردستان، موسوم به پ.ک.ک برای این حمله آموزش دیده است.

در پی وقوع این انفجار، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی یک نوار تصویری را به عنوان فیلم این رویداد همه‌گانی کرده‌اند. در این نوار تصویری لحظه‌ی انفجار یک عامل انتحاری در یک جاده مشاهده می‌شود. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Archived-Video

فاکت‌کریسیندو دریافته است که کاربران یک ویدیوی قدیمی را به عنوان فیلم این رویداد بازنشر کرده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این نوار تصویری نشان می‌دهد که کاربران یک ویدیوی قدیمی را به عنوان فیلم لحظه‌ی انفجار عصر روز یک‌شنبه جاده استقلال شهر استانبول بازنشر کرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که این ویدیو از لحظه‌ی انفجار میدان تقسیم، جاده استقلال ترکیه است و از وقوع آن بیش از ۶ سال سپری می‌شود.

صفحه رسمی توییتر Evrensel Gazetesi این نوار تصویری را در ۱۹ مارچ ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده است. این نوار تصویری، تصاویر واضح‌تر حمله انتحاری میدان تقسیم،‌ جاده استقلال عنوان شده است.

Archived-Tweet

در گزارشی که دویچه‌وله در ۲۹ حوت ۱۳۹۴ هجری‌شمسی برابر با ۱۹ مارچ ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرد، گفته شده است که این انفجار حوالی ساعت ۱۱ روز شنبه، ۱۹ مارچ برابر با ۲۹ حوت، در خیابان مشهور و پررفت‌وآمد استقلال به‌وقوع پیوست. در این گزارش به نقل از مقام‌های محلی گفته شده که این انفجار انتحاری بوده است و در نتیجه آن ۵ نفر کشته و ۳۶ نفر زخمی شده‌اند

DW-Report / Archived-Link

نوار تصویری که به عنوان فیلم لحظه‌ی انفجار روز یک‌شنبه، ۱۳ نوامبر سال روان میلادی همه‌گانی شد، قدیمی است. بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، این نوار تصویری مربوط به رویداد انفجاری میدان تقسیم جاده‌ی استقلال است و بیش از ۶ سال از وقوع آن می‌گذرد.

Avatar

عنوان: در پی وقوع انفجار روز یک‌شنبه در استانبول یک ویدیوی قدیمی به عنوان فیلم این رویداد بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *