خبر فوت یک نمازگزار در هنگام ادای نماز جمعه در مسجد النبی تکذیب شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر یک تصویر ادعا کرده‌اند که یک نمازگزار در مسجد النبی و در هنگام سجده‌ی نماز روز جمعه درگذشته است. در این تصویر یک مرد در حال سجده و برخی از مردان ایستاده‌پا در صحن یک مسجد مشاهده  می‌شوند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با این تصویر ادعای نادرستی را همه‌گانی کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو آن مرد در هنگام ادای نماز روز جمعه در مسجد النبی از هوش رفته است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر یک تصویر ادعا کرده‌اند که یک نمازگزار در مسجد النبی و در هنگام سجده‌ی نماز روز جمعه درگذشته است. در این تصویر یک مرد در حال سجده و برخی از مردان ایستاده‌پا در صحن یک مسجد مشاهده  می‌شوند. این تصویر و ادعا از ۱۹ مارچ ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با این تصویر ادعای نادرستی را همه‌گانی کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو آن مرد در هنگام ادای نماز روز جمعه در مسجد النبی از هوش رفته است.

وبسایت Saudi Expatriates در ۱۹ مارچ ۲۰۲۲ میلادی با نشر گزارشی مرگ این نمازگزار را رد کرده است. در این گزارش به نقل از خالد ال‌سهلی،‌ سخنگوی رسمی شعبه‌ی هلال احمر عربستان سعودی در مدینه گفته شده است که روز جمعه، ۱۸ مارچ ۲۰۲۲ میلادی یک نمازگزار در مسجد النبی، در هنگام اقامه نماز روز جمعه بی‌هوش شد. در گزارش هم‌چنان آمده است که فرد بی‌هوش بلافاصله توسط تیم آمبولانس مستقر در مسجد النبی به بیمارستان منتقل شده است.

Saudi-Expatriates / Archived-Link

از سوی دیگر در گزارشی که وبسایت Theislamicinformation در ۲۱ مارچ ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده نیز آمده است که مرد سجده کننده زنده است. در این گزارش هم‌چنان آمده که سپس از انتقال آن مرد به بیمارستان مشخص شده است که او فوت نکرده بلکه در جریان ادای نماز از حال رفته است. در این گزارش نیز آمده است که آن مرد نمازگزار تبعه‌ی پاکستان است. این گزارش تایید کرده است که تاکنون دو رویداد مرگ نمازگزاران مرد در هنگام ادای نماز در مسجد النبی اتفاق افتاده که یکی در سال ۲۰۱۰ میلادی و دیگری در سال ۲۰۱۳ میلادی بوده است.

Theislamicinformation / Archived-Link

نتیجه‌گیری: نمازگزاری که به گمان کاربران رسانه‌های اجتماعی در مسجد النبی و در هنگام ادای نماز روز جمعه فوت کرده بود، زنده است.

Avatar

عنوان: خبر فوت یک نمازگزار در هنگام ادای نماز جمعه در مسجد النبی تکذیب شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *