تصویری از آتش‌سوزی خانه یک فرد متهم به قتل به عنوان تصویر خانه‌های سوخته بهسود وایرال شد

False National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویری که در آن خانه‌ی در حال سوختن مشاهده می‌شود، مدعی اند که افراد مسلح اشغال‌گر خانه‌های مردم را در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک به آتش کشیده‌اند.

در ادعای که از ۷ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده، آمده است که اشغال‌گران مسلح از ده‌ها و صدها کیلومتر مسافت دور به بهسود می‌آیند، چراگاه‌ها و زمین‌های هزاره‌ها را تصرف و آنها را وادار به ترک محل شان می‌کنند. در این ادعا هم‌چنان آمده است که آنان هزاره‌ها را می‌کشند و خانه‌های شان‌را آتش می‌زنند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

از سوی دیگر، در ۷ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی، یکی از کاربران توییتر نیز این تصویر را منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر، او ادعا کرده است که بهسود را آتش زده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که کاربران تصویری از جریان آتش‌سوزی خانه‌ی یک فرد متهم به قتل را منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، خانه‌ی این فرد را باشنده‌گان ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا آتش زده‌اند.

بررسی واقعیت: فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر دریافته است که این تصویر از ولسوالی بهسود نه،‌ بلکه از ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این خانه را باشنده‌گان ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا آتش زده‌اند.

وبسایت سلام‌وطندار این تصویر را جمعه،‌ ۶ عقرب ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۲۸ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده است.

سلام‌وطندار هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که باشنده‌گان ولسوالی‌ سمکنی پکتیا خانه‌ی یک فرد متهم به قتل را آتش زده‌اند. در این گزارش به نقل از سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی پکتیا آمده است که جسد فردی به اسم داوودجان بعد از چندین روز ناپدید شدن در حالی یافت شده است که به یک درخت حلق‌آویز شده بود.

گزارش می‌رساند که باشنده‌گان محل، همان روز (جمعه، ۶ عقرب) در واکنش به کشته‌شدن این مرد، خانه‌ی قاتل را آتش زده‌اند. در این گزارش هم‌چنان آمده است که قاتل پسر کاکای مقتول است.

و اما در این گزارش به نقل از باشنده‌گان محل آمده که دلیل این قتل ادعای ارث توسط مقتول بوده است.

این گزارش تصریح کرده است که در پکتیا رسم بر این است که اگر شخصی یکی از اعضای خانواده‌اش را به خاطر میراث به قتل برساند، باشنده‌گان محل خانه‌ی قاتل را آتش می‌زنند.

در این گزارش، تصویر دیگری از این آتش‌سوزی هم‌چنان منتشر شده است. سلام‌وطندار در شرح تصویرهای نشر شده،‌ گفته است که این تصویرها به این رسانه ارسال شده‌اند.

SWN-Report / Archived-Link

خبرگزاری افق نیز با نشر این تصویر گزارش داده است که باشنده‌گان ولسوالی‌ سمکنی ولایت پکتیا خانه‌ یک فرد متهم به قتل را آتش زده‌اند.

Ufuq News / Archived-Link

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، کاربران تصویر خانه‌ی که در ولسوالی سمکنی پکتیا به آتش کشیده شده بود را به عنوان تصویر خانه‌های سوخته ولسوالی بهسود همه‌گانی کرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که ساکنین محل بنا بر رسم دیرینه‎ی شان خانه یک مرد متهم به قتل را آتش زده‌اند.

Avatar

عنوان: تصویری از آتش‌سوزی خانه یک فرد متهم به قتل به عنوان تصویر خانه‌های سوخته بهسود وایرال شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *