تصویری از سیل پاکستان به عنوان تصویر یک قربانی سیلاب اخیر افغانستان همه‌گانی شد

False International

وقوع سیلاب‌های شدید در افغانستان برخی از مناطق آن کشور را ویران کرد و نیز جان بسیاری را گرفت. وبسایت VOADari در ۱۵ آگست ۲۰۲۲ میلادی با نشر گزارشی گفته است که بیش از ۳۰نفر در نتیجه سیلاب در ولسوالی‌های سیاه‌گرد و شینواری ولایت پروان جان باخته‌اند. با این حال، پس از وقوع این سیلاب‌ها، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویرهای متعلق به سیلاب را همه‌گانی کرده‌اند.

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۲۰ آگست ۲۰۲۲ میلادی، تصویری را منتشر کرده‌اند که در آن دست‌های جسدی مشاهده می‌شود که در رسوب سیلاب فرو رفته است. آنان مدعی اند که این تصویر متعلق به یکی از قربانیان سیلاب ولایت پروان است.

Archived-Tweet

از سوی دیگر، وبسایت پنجشیرنیوز نیز این تصویر را به عنوان تصویر زیان‌های به‌جا مانده ناشی از سیلاب ولایت پکتیا منتشر کرده است. اما نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد که این تصویر از افغانستان نیست.

PanshirNews / Archived-Link

بررسی واقعیت: بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو، تصویر نشر شده، حاکی از ویرانی‌های به‌جا مانده ناشی از سیلاب در پاکستان است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، برخی از کاربران پاکستانی رسانه‌های اجتماعی در ۱۹ آگست ۲۰۲۲ میلادی، این تصویر را همه‌گانی کرده‌اند. این تصویر متعلق به جسدی است که پس از سیلاب در منطقه سراییکی پاکستان کشف شده است.

عمران گبول، روزنامه‌نگار روزنامه داون، هم‌چنان این تصویر را در صفحه‌ی توییترش منتشر کرده و در شرح آن گفته است که این تصویر متعلق به جسدی است که پس از سیلاب در منطقه سراییکی واسیب کشف شده است.

Archived-Tweet

عمران گبول در تماسی به فاکت‌کریسیندو تایید کرد که این تصویر از پاکستان است. او گفت که این تصویر از جریان عملیات امدادی در تونسه شریف، آستان پنجاب پاکستان برداشته شده است. او در پیوند به این تصویر هم‌چنان گفته است که یک افسر این تصویر را با او شریک کرده است. آقای گوبال تصویر دیگری که از آن منطقه گرفته شده است را نیز با ما به اشتراک گذاشت. در این تصویر نیروهای کمک‌رسان در حال بیرون آوردن یک جسد از بین رسوبات سیلاب مشاهده می‌شوند.

امتیاز تصویر: عمران گبول

جست‌وجوهای فاکت‌کریسیندو در پیوند به عملیات نجات در تونسه شریف منجر به یافتن یک نوار تصویری شد. در این نوار تصویری بعد از ۱دقیقه و ۱۲ ثانیه، لحظه‌های حفاری اطراف این جسد مشاهد می‌شود.

تونسه شریف از جمله شهرهای پاکستان است که از اثر جاری شدن سیلاب اخیر در آن کشور آسیب دیده است. بر بنیاد گزارش‌ها بیش از ۲۰۰ روستا در این شهر در اثر ریزش سیلاب متضرر شده‌اند. مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که سیل طی دو ماه گذشته ۷۷۷ کشته بر جا گذاشته است.

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، تصویری از جسد یک قربانی سیلاب پاکستان به عنوان تصویر قربانی سیلاب ولایت پروان افغانستان همه‌گانی شد. این تصویر از جریان عملیات نجات در تونسه شریف، آستان پنجاب پاکستان برداشته شده است.

Avatar

عنوان: تصویری از سیل پاکستان به عنوان تصویر یک قربانی سیلاب اخیر افغانستان همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *