واتس‌اپ در پاسخ به مهندس توییتر: کاربران کنترل کامل بر تنظیمات میکروفون خود دارند و تمامی ارتباطات این پلتفرم با رمزگذاری سرتاسری محافظت می‌شود

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی به نقل از یکی از مهندسان توییتر مدعی اند که واتس‌اپ در هنگام خواب به میکروفون کاربرانش دسترسی داشته و از آن طریق به شنود می‌پردازد.

این ادعا از ۱۰ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو منتشر شده است. در ادعای کاربران آمده است: “یکی از انجینیران تویتر ادعا نموده که واتس اپ در هنگام خواب مکرفون مبایل را فعال مینماید و استراق سمع میکند“.

Facebook-Post / Archived-Post

این در حالی‌ست که (Foad Dabiri) یکی از مهندسان توییتر در ۶ می ۲۰۲۳ میلادی با نشر تصویری از جدول زمانی مکالمات واتس‌اپ خودش گفته بود که واتس‌اپ از میکروفون در پس‌زمینه استفاده می‌کند. او هم‌چنان گفته است که او ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شده است در حالی‌که واتس‌اپ او از قبل فعال بوده و در ساعات مختلف شنود انجام شده است.

Archived-Tweet

واتس‌اپ در پاسخ به این ادعا گفته است که این پلتفرم پس از دریافت اجازه از سوی کاربران در صورت برقراری تماس و یا ضبط پیام صوتی و تصویری به میکروفون کاربران دسترسی پیدا می‌کند و اما به دلیل رمزگذاری سرتاسری نمی‌تواند که مکالمات را بشنود.

بررسی واقعیت: بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، واتس‌اپ در پاسخ به این ادعا گفته است که این پلتفرم پس از دریافت اجازه از سوی کاربران در صورت برقراری تماس و یا ضبط پیام صوتی و تصویری به میکروفون کاربران دسترسی پیدا می‌کند. واتس‌اپ هم‌چنان گفته است که کاربران کنترل کامل بر تنظیمات میکروفون خود دارند و این پلتفرم به علت رمزگذاری سرتاسری نمی‌تواند که مکالمات کاربرانش را بشنود.

در توییتی که واتس‌اپ در ۹ می ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرد، آمده است که آنان در ۲۴ساعت گذشته با مهندس توییتر که مشکلی را در مورد واتس‌اپ و تلفن پیکسل خودش پست کرده بود در تماس بوده‌اند.

در این یادداشت آمده که واتس‌اپ معتقد است که این مشکل از سیستم عامل (Android) تلفن شخص ادعا کننده است.

در ادامه گفته شده است که کاربران کنترل کامل بر تنظیمات میکروفون خود دارند و این پلتفرم پس از دریافت اجازه از سوی کاربرانش به میکروفون آنها دسترسی پیدا می‌کند و اما به دلیل رمزگذاری سرتاسری نمی‌تواند که به شنود بپردازد.

Archived-Tweet 

خلاصه: واتس‌اپ ادعای مبنی بر شنود از طریق میکروفون کاربرانش را رد کرد. واتس‌اپ گفته است که کاربران کنترل کامل بر تنظیمات میکروفون خود دارند و این پلتفرم به دلیل رمزگذاری سرتاسری نمی‌تواند که مکالمات کاربرانش را بشنود.

Avatar

عنوان: واتس‌اپ در پاسخ به مهندس توییتر: کاربران کنترل کامل بر تنظیمات میکروفون خود دارند و تمامی ارتباطات این پلتفرم با رمزگذاری سرتاسری محافظت می‌شود

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *