ویدیوی از جریان آموزش نظامی کودکان چینی به عنوان ویدیوی کودکان افغان منتشر شد

False International Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک نوار تصویری مدعی اند که در مدارس افغانستان برای کودکان آن کشور نحوه استفاده از سلاح آموزش داده می‌شود. در این نوار تصویری شماری از کودکان در یک صنف درسی در حالی مشاهده می‌شوند که سلاح‌های دست داشته‌ی شان‌را بسته‌بندی می‌کنند. در ادعای کاربران آمده است که طالبان در مدارس برای کودکان افغان نحوه استفاده از اسلحه را آموزش می‌دهند. آنان هم‌چنان گفته‌اند که از کودکان برای اهداف تروریستی استفاده می‌شود. این ادعا و ویدیو از ۱۶ فبروری ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو منتشر شده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به ویدیوی نشر شده حاکی از آن است که این ویدیو از جریان آموزش نظامی یکی از مدرسه‌های کشور چین است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به ویدیوی نشر شده حاکی از آن است که این ویدیو از جریان آموزش نظامی یکی از مدرسه‌های کشور چین است.

صفحه توییتر Wall Street Wolverine این ویدیو را در ۱۵ فبروری ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این ویدیو گفته شده است که در چین برای کودکان آموزش دفاعی داده می‌شود.

Archived-Tweet

کانال یوتیوب Libs of Vorz هم‌چنان این ویدیو را در ۲۱ فبروری ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. در شرح این ویدیو گفته شده است که این ویدیو از کودکان چینی است و آن‌را یکی از کاربران تیک‌تاک به اسم xaun_xs منتشر کرده است.

از سوی دیگر، بر تن کودکانی که در این ویدیو مشاهده می‌شوند یونیفورم نظامی یک‌دست است. با بررسی آن دریافتیم که این یونیفورم نظامی نیز از ارتش چین است.

وبسایت یک شرکت تجاری چینی با نشر تصاویر و مشخصات این یونیفورم گفته است که این لباس تولید کشور چین است.

Made-in-China / Archived-Link

شی‌جین‌پینگ، رییس جمهور چین نیز بارها این یونیفورم را بر تن کرده است. بی‌بی‌سی یکی از تصویرهای آقای شی‌جین‌پینگ را در ۲۱ اپریل ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده است. در این تصویر رییس جمهور چین در حالی که این یونیفورم را بر تن کرده است، مشاهده می‌شود.

BBC / Archived-Link

با این حال، در این ویدیو هم‌چنان صدای شخصی به گوش می‌رسد که در آن صنف حضور داشته و به زبان چینی صحبت کرده است.

خلاصه: کاربران با نشر یک ویدیو از جریان آموزش نظامی کودکان چینی مدعی اند که طالبان در مدارس کودکان افغان را آموزش نظامی می‌دهند.

Avatar

عنوان: ویدیوی از جریان آموزش نظامی کودکان چینی به عنوان ویدیوی کودکان افغان منتشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *