ادعاهای نشر شده مبنی بر سقوط ولسوالی عنابه به دست نیروهای جبهه مقاومت ملی بی‌اساس اند

Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر چندین تصویر از سقوط ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر به‌دست نیروهای جبهه مقاومت ملی خبر داده‌اند. کاربران گفته‌اند که در درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در آن ولسوالی شمار زیادی از افراد طالبان کشته و اسیر شده‌اند. 

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر و تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر بی‌اساس مبنی بر سقوط ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر، هم‌چنان چندین تصویر قدیمی را بازنشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۱۵ می ۲۰۲۲ میلادی، هم‌زمان با نشر چندین تصویر از سقوط ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر به‌دست نیروهای جبهه مقاومت خبر داده‌اند. به نقل از کاربران پس از پنج ساعت درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت و طالبان، ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر به تصرف کامل نیروهای جبهه مقاومت درآمده است. کاربران گفته‌اند که در این درگیری ۵۰ طالب کشته و بیش از ۳۰ طالب اسیر شده‌اند. آنان هم‌چنان افزوده‌اند که در نتیجه این درگیری چندین میل اسلحه و مقداری از مهمات نیز به چنگ نیروهای جبهه مقاومت ملی افتاده است.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر و تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر بی‌اساس مبنی بر سقوط ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر، هم‌چنان چندین تصویر قدیمی را بازنشر کرده‌اند. بر اساس این یافته‌ها تاکنون هیچ منبع معتبر از سقوط ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر به‌دست نیروهای جبهه مقاومت گزارش نداده است.

فاکت‌کریسیندو در ادامه بررسی‌ها خود در مورد این خبر از وبسایت رسمی جبهه مقاومت ملی افغانستان و صفحه توییتر سخن‌گوی این جبهه بازدید کرده است. یافته‌های این بازدید حاکی از آغاز دوباره درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در برخی از نقاط ولایت پنجشیر است. در تازه‌ترین خبری که توسط وبسایت رسمی جبهه مقاومت ملی افغانستان در ۵ جوزای ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۲۶ می ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد، آمده است که در قرارگاه‌های تاواخ، عنابه، شتل، کرواشی و چمالورده میان نیروهای این جبهه و طالبان درگیری صورت گرفته است. در این خبر هیچ اشاره‌ی به سقوط ولسوالی عنابه و نیز سایر ولسوالی‌های ولایت پنجشیر نشده است.

NRF-Report / Archived-Link

صبغت الله احمدی، سخن‌گوی جبهه مقاومت ملی افغانستان هم‌چنان از درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت و طالبان در پنچ قرارگاه تاواخ، عنابه، شتل، کرواشی و چمالورده ولایت پنجشیر خبر داده است. او این خبر را در ۲۶ می ۲۰۲۲ میلادی در صفحه توییترش منتشر کرده است. در این خبر نیز از سقوط ولسوالی عنابه و دیگر ولسوالیها ولایت پنجشیر به دست نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان اشاره نشده است.

از سوی دیگر، تیم فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافته است، تصویرهای که هم‌زمان با این خبر نشر شده نیز قدیمی اند. بر اساس یافته‌ها، این تصویرها در سال‌های گذشته توسط برخی از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز منتشر شده‌اند. هم‌زمان با انتشار این تصویرها، گزارش شده است که شماری از اعضای گروه داعش و طالبان به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان تسلیم شده بوده‌اند. در ادامه‌ی این بررسی واقعیت شواهدی مبنی بر قدیمی بودن این تصویرها به اشتراک گذاشته شده‌اند.

نخستین تصویر: در این تصویر گروهی از مردان و سلاح‌های مربوط به آنان مشاهده می‌شوند. وبسایت اسپوتنیک در ۱ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی این تصویر را منتشر کرده است. اسپوتنیک هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که ۴۹ عضو گروه داعش در ولایت ننگرهار به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان تسلیم شده‌اند. 

Sputnik-Report / Archived-Link

دومین تصویر: در این تصویر چندین میل اسلحه، چند پایه مخابره و سایر مواد انفجاری مشاهد می‌شود. کاربری در صفحه‌ی فیس‌بوکش با نشر این تصویر در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی از تسلیم شدن شماری از داعشیان و خانواده‌های شان به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان خبر داده است. به نظر می‌رسد که سلاح‌ها،‌ مخابره‌ها و سایر مواد انفجاری نیز مربوط به افراد تسلیم شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

سومین تصویر: در سومین تصویر شماری از چهره‌‌های نظامی و غیرنظامی ‌همراه با سلاح‌های شان مشاهده می‌شوند. این تصویر را دو رسانه اروپاپرس و العربیه فارسی در ۱۶ جنوری ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده‌اند. این دو رسانه هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده‌اند که ۵۰ نفر جنگ‌جوی طالب در ولایت غور به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان تسلیم شده‌اند.

FarsiAlarabiya-NewsEuropapress-News
Archived-LinkArchived-Link

در ادامه درگیری‌ها در برخی از نقاط ولایت پنجشیر؛ کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر چندین تصویر قدیمی از سقوط ولسوالی عنابه این ولایت به‌دست نیروهای جبهه مقاومت ملی خبر داده‌اند. یافته‌های به‌دست آمده در مورد این خبر نشان می‌دهند که هیچ منبع معتبر از سقوط ولسوالی عنابه به‌دست نیروهای جبهه مقاومت ملی گزارش نداده است. در نتیجه، فاکت‌کریسیندو خبر مبنی بر سقوط ولسوالی عنابه به‌دست نیروهای جبهه مقاومت ملی را بی‌اساس می‌داند.

Avatar

عنوان: ادعاهای نشر شده مبنی بر سقوط ولسوالی عنابه به دست نیروهای جبهه مقاومت ملی بی‌اساس اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *