روایت نادرست کاربران رسانه‌های اجتماعی؛ از عراق تا به فرانکفورت و ازدواج مرد جوان عراقی با یک زن مسن جرمنی

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان با نشر تصویری که در آن یک مرد جوان به همراه یک زن مسن مشاهده می‌شوند، مدعی اند که آن مرد اهل عراق بوده و با یک خانم مسن در فرانکفورت ازدواج کرده است. کاربران از آن خانم به عنوان جسیکا نام برده و گفته‌اند که او بیش از ۳صد میلیون دالر را در یک کارخانه ی موتر سازی سرمایه گذاری کرده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با این تصویر یک روایت نادرستی را از زنده‌گی این دو نفر همه‌گانی کرده‌اند.

ادعا:  از ۸ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان با نشر تصویری که در آن یک مرد جوان به همراه یک زن مسن مشاهده می‌شوند، مدعی اند که آن مرد اهل عراق بوده و با یک خانم مسن در فرانکفورت ازدواج کرده است.

در ادعاهای کاربران آمده است که محمد عباس ۳۰ ساله و اهل عراق، ۶ سال قبل از امروز به آلمان مهاجر شده است. کاربران گفته‌اند که سپس از مدتی وی با خانمی ۷۵ ساله به اسم جسیکا آشنا شده و با هم ازدواج کرده‌اند. کاربران از جسیکا به عنوان یک ثروت‌مند توصیف کرده و گفته‌اند که وی ۳۵۰ میلیون دالر را در کارخانه‌ی موتر سازی (آوودی) سرمایه گذاری کرده است. کاربران هم‌چنان گفته‌اند که آنان مدت ۶ سال باهم یکجا زنده‌گی کرده و جسیکا بعد از این مدت در اواخر اپریل سال روان وفات کرده است. به نقل از کاربران جسیکا بعد از مرگش تمامی دارایی‌اش را به موسسه‌های خیریه بخشیده و این خبر باعث شده است که محمد عباس به کما برود.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در پیوند به این تصویر حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با این تصویر یک روایت نادرستی را از زنده‌گی این دو نفر همه‌گانی کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو، مردی که در این تصویر مشاهده می‌شود کایل‌جونز (Kyle Jones) نام دارد و در سال ۲۰۱۴ میلادی وی ۳۱ ساله بوده است. یافته‌های ما هم‌چنان نشان می‌دهد که اسم آن زن مسن نیز جسیکا نبوده بلکه مارجوری مک‌کول (Marjorie McCool) است و وی هم‌چنین در سال ۲۰۱۴ میلادی ۹۱ ساله بوده است.

در ۵ جون ۲۰۱۴ میلادی، دیلی‌میل از تمایل جوان ۳۱ ساله به برقراری رابطه با افراد مسن خبر داده است. در گزارشی که از سوی این وبسایت منتشر شد، گفته شده است که کایل‌جونز (Kyle Jones) در آن سال ۳۱ ساله بوده و وی اهل اگوستا از ایالت جورجیا است. به نقل از گزارش کایل هرگز با خانم‌های هم‌سن خودش قرار ملاقات نداشته است و بیشتر با افراد مسن و بازنشسته معاشرت می‌کند.

گزارش می‌رساند که اولین ملاقات آقای کایل و خانم مارجوری در سال ۲۰۰۹ میلادی در یک فروشگاه کتاب صورت گرفته است. در این گزارش آمده است که آقای کایل در پنج سال اخیر هر از گاهی با مارجوری مک‌کول (Marjorie McCool) ۹۱ ساله رابطه داشته است. این گزارش از رابطه جنسی این دو شخص نیز پرده برداشته و گفته است که با اختلاف سنی در حدود ۶۰ سال میان کایل و مارجوری، آنان هم‌چنان رابطه جنسی فعالی دارند و از یک دیگر شان دست بردار نیستند.

کایل در صحبت‌هایش نیز تایید کرده است که او بیشتر به زنان مسن تمایل دارد و افرادی که در رده سنی ۶۰ تا ۸۰ سال اند را بیشتر ترجیح می‌دهد. او برای یافتن زنان از وبسایت‌های دوست‌یابی کمک می‌گیرد.

در این گزارش هم‌چنان آمده است که آقای کایل به‌طور رسمی مجرد است و اما هم‌زمان با پنج خانم در ارتباط است و با آنها قرار ملاقات می‌گذارد. 

Dailymail / Archived-Link

از سوی دیگر، در ۶ جون ۲۰۱۴ میلادی وبسایت Newsone با نشر گزارشی گفته است که سن جز یک عدد چیز دیگری نیست. این وبسایت نیز تایید کرده است که کایل‌جونز ۳۱ ساله در پنج سال گذشته هر از گاهی با مارجوری مک‌کول ۹۱ ساله رابطه جنسی داشته است. گزارش می‌رساند که آنان باهم ۶۰ سال اختلاف سنی دارند. در این گزارش به نقل از آقای جونز آمده است که رابطه وی با زنان مسن به دلیل پول نبوده است.

Newsone / Archived-Link

صحبت‌های کایل‌جونز (Kyle Jones) را می‌توانید در ویدیوی زیر ببینید.

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویری از یک مرد جوان و زن مسن روایت نادرستی را همه‌گانی کرده‌اند.

Avatar

عنوان: روایت نادرست کاربران رسانه‌های اجتماعی؛ از عراق تا به فرانکفورت و ازدواج مرد جوان عراقی با یک زن مسن جرمنی

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *