در پی سقوط یک چرخ‌بال طالبان به دلیل برخورد با یک پایه برق در سمنگان چندین قطعه تصویر قدیمی نیز بازنشر شد

False National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۲۱ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو با نشر چندین قطعه تصویر مدعی اند که نیروهای جبهه مقاومت یک چرخ‌بال طالبان را در ولایت سمنگان سرنگون کرده است. در یکی از این تصویرها شعله‌های ناشی از فیر مواد انفجاری در عقب یک چرخ‌بال در هوا و اما در تصویر دیگر لاشه‌ی یک چرخ‌بال بر روی زمین مشاهده مشاهده می‌شوند. بر بنیاد این ادعا، سخن‌گوی طالبان نیز این خبر را تایید کرده و اما در مورد تلفات این رویداد چیزی نگفته است.

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌ها در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که این چرخ‌بال به دلیل برخورد با یک پایه برق در ولسوالی خلم ولایت سمنگان سقوط کرده است. از سوی دیگر، یافته‌های هم‌چنان نشان می‌دهد که هم‌زمان با این ادعا چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط نیز بازنشر شده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که این چرخ‌بال به دلیل برخورد با یک پایه برق در ولسوالی خلم ولایت سمنگان سقوط کرده است. از سوی دیگر، یافته‌های هم‌چنان نشان می‌دهد که هم‌زمان با این ادعا چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط نیز بازنشر شده‌اند.

خبر سقوط این چرخ‎بال را شماری از رسانه‌ها در یک‌شنبه، ۳۱ ثور ۱۴۰۲ ه‍.ش برابر با ۳۱ می ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده‌اند. گزارش‌های نشر شده تایید کرده‌اند که این چرخ‌بال به دلیل برخورد با یک پایه برق در ولسوالی خلم ولایت سمنگان سقوط کرده است. به نقل از گزارش‌ها این چرخ‌بال از نوع (MD-530) بوده است. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، در نتیجه این رویداد دو خلبان نیز کشته شده‌اند.

AzadiRadio-ReportAfintl-Report
Archived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، یافته‌های هم‌چنان نشان می‌دهد که هم‌زمان با این ادعا چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط نیز بازنشر شده‌اند.

در ادامه‌ی این بررسی واقعیت، یافته‌های به‌دست آمده که حاکی از قدیمی و نامرتبط بودن این تصویرها است به اشتراک گذاشته شده‌اند.

تصویر نخست: در این تصویر شعله‌های ناشی از فیر مواد انفجاری در عقب یک چرخ‌بال مشاهده می‌شود.

این تصویر را وبسایت دیلی‌میل در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با آن گزارش شده است که این تصویر از جریان رزمایش هوایی در مراسم فارغ التحصیلی خلبانان اسراییلی گرفته شده است. بر بنیاد این گزارش، این تصویر در پایگاه نیروی هوایی هاتزریم در نزدیکی شهر جنوبی بیرشبا در اسراییل گرفته شده است.

Dailymail-Report / Archived-Link

تصویر دوم: در دومین تصویر، لاشه‌ی یک چرخ‌بال بر روی زمین مشاهده می‌شود.

این تصویر را شماری از رسانه‌ها در مارچ ۲۰۱۴ میلادی منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با نشر این تصویر گفته شده است که این چرخ‌بال متعلق به ارتش سوریه بوده که اعضای گروه وابسته به القاعده و دولت اسلامی عراق و شام آن را در شهر حلب در شمال سوریه منهدم کرده‌اند. این گزارش‌ها تایید کرده‌اند که این تصویر در ۱ مارچ ۲۰۱۴ میلادی برداشته شده است.

Theatlantic-ReportEn.topwar-Report
Archived-LinkArchived-Link

خلاصه: در پی سقوط یک چرخ‌بال طالبان در سمنگان، چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط بازنشر شد. بر بیناد یافته‌های به‎دست آمده، این چرخ‌بال به دلیل برخورد با یک پایه برق سقوط کرده است. 

Avatar

عنوان: در پی سقوط یک چرخ‌بال طالبان به دلیل برخورد با یک پایه برق در سمنگان چندین قطعه تصویر قدیمی نیز بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *