آیا مارشال عبدالرشید دوستم درگذشته است؟ 

National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر تصویری از عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری وقت و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی اند که او درگذشته است.

این ادعا از ۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو منتشر شده است. کاربران گفته‌اند:”خداوند مغفرتش کنه جنرال دوستم هم به رضای خدا رفت“. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که هیچ گزارشی از درگذشت عبدالرشید دوستم در دسترس نیست و تصویری که هم‌زمان با این ادعا به نشر رسیده نیز یک تصویر قدیمی و ویرایش شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که هیچ گزارشی از درگذشت عبدالرشید دوستم در دسترس نیست و تصویری که هم‌زمان با این ادعا به نشر رسیده نیز یک تصویر قدیمی و ویرایش شده است.

جست‌وجوهای ما در پیوند به این ادعا به جایی نرسید و تا لحظه‌ی نگارش این بررسی واقعیت هیچ منبع معتبری از درگذشت عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری وقت و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان گزارش نداده است.

از سوی دیگر، تصویری که هم‌زمان با این ادعا به نشر رسیده، نیز یک تصویر قدیمی و یرایش شده است. این تصویر در گذشته نیز همراه با ادعای مسمومیت عبدالرشید دوستم وایرال شده بود. فاکت‌کریسیندو در ۲۵ می ۲۰۲۲ میلادی با نشر یک بررسی واقعیت تایید کرده که این تصویر قدیمی و ویرایش شده است.

این تصویر را وبسایت خبرگزاری پیام‌آفتاب دوشنبه، ۴ ثور ۱۳۹۶ ه‍.‌ش برابر با ۲۴ اپریل ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده است. پیام‌آفتاب با نشر این تصویر گزارش داده است که عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری وقت برای زخمی‌های نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان خون اهدا کرده است. 

Afghanistan Factcrescendo

نتیجه:

 تاکنون هیچ منبع معتبری از درگذشت عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری وقت و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان گزارش نداده است.

Avatar

عنوان: آیا مارشال عبدالرشید دوستم درگذشته است؟

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Insight

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *