در پی وقوع یک انفجار در بلوچستان پاکستان تصاویری از رویدادهای انفجاری پیشین آن کشور بازنشر شد 

International Misleading

بر بنیاد گزارش‌ها، در نتیجه حمله‌های انتحاری روز جمعه، ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳ در پاکستان بیش از ۱۰۰نفر کشته و زخمی شده‌اند.

نخستین انفجار در حوالی مسجد مدینه در منطقه مستونگ ایالت بلوچستان پاکستان صورت گرفته است. گزارش‌ها حاکی از آن است که در نتیجه این انفجار دست‌کم ۵۷ نفر کشته و در حدود ۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

انفجار دوم در یک مسجد در منطقه هانگوی ایالت خیبرپختونخوا در شمال غربی پاکستان با استفاده از دو بمب انجام شده است. در نتیجه این انفجار هم‌چنان پنج نفر کشته و نزدیک به ۴۰ نفر دیگر زیر آوارها گیر مانده‌اند.

هم‌زمان با نشر گزارش این حمله‌ها، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی چندین قطعه تصویر را نیز به عنوان تصاویر این رویدادها منتشر کرده‌اند.

در این تصویرها،‌ دود، آتش، لاشه‌های وسایط نقلیه و نیز یک فرد زخمی در حال انتقال مشاهده می‌شوند. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

برخی از این تصویرها در توییتر نیز وایرال شده است. شماری از کابران این پلتفرم نیز هم‌زمان با اطلاع‌رسانی از وقوع یک حمله انتحاری در ایالت بلوچستان پاکستان، تصویری که در آن دود، آتش و لاشه‌ی وسایط نقلیه مشاهده می‌شوند، را منتشر کرده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌ها حاکی از آن است که این تصویرها از انفجارهای اخیر پاکستان نیست؛ بلکه از رویدادهای اند که چندین سال پیش در پاکستان رخ داده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌ها حاکی از آن است که این تصویرها از انفجارهای اخیر پاکستان نیست؛ بلکه از رویدادهای اند که چندین سال پیش در پاکستان رخ داده‌اند. یکی از این تصویرها از رویداد انفجاری سال ۲۰۱۳ شهر پیشاور و دیگری از رویداد انفجاری سال ۲۰۱۸ شهر مستونگ ایالت بلوچستان است.

در ادامه‌ی این بررسی واقعیت، یافته‌ها در پیوند به این تصویرها به اشتراک گذاشته شده‌اند.

تصویر نخست: در نخستین تصویر، دود، آتش و لاشه وسایط نقلیه در محل یک انفجار مشاهده می‌شوند.

این تصویر را شماری از رسانه‌ها در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش شده است که دو انفجار پی‌هم در نزدیکی بازار قصه‌خوانی در پیشاور ۴۱ کشته و دست‌کم ۱۰۳ زخمی برجای گذاشته است. این انفجار حوالی ساعت ۱۱ پیش از ظهر روز یک‌شنبه، ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی رخ داده است. گزارش‌های هم‌چنان می‌رسانند که هدف اصلی این دو انفجار قرارگاه پولیس پیشاور بوده است. 

Dawn.comDerbund.ch
Archived-LinkArchived-Link

تصویر دوم: در دومین تصویر افرادی مشاهده می‌شوند که در حال انتقال یک فرد زخمی اند.

این تصویر را شماری از رسانه‌ها در ۱۳ جولای ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده‌اند. گزارش‌های حاکی از آن است که این انفجار بعد از ظهر روز جمعه، ۱۳ جولای ۲۰۱۸ میلادی در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در منطقه مستونگ ایالت بلوچستان پاکستان رخ داده است.

بر اساس گزارش‌ها در نتیجه این انفجار دست‌کم ۱۲۸ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. 

Dawn.comAxios.com
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه: 

به‌دنبال وقوع حمله انتحاری روز جمعه ۲۹ سپتامبر، در ایالت بلوچستان پاکستان، چندین قطعه تصویر قدیمی به عنوان تصاویر این رویداد بازنشر شده‌اند. تصویرهای نشر شده از رویدادهای انفجاری پیشین آن کشور اند. 

Avatar

عنوان: در پی وقوع یک انفجار در بلوچستان پاکستان تصاویری از رویدادهای انفجاری پیشین آن کشور بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *