شرکت سی‌فارم ارتباط با طالبان را رد کرده و گفته است که راجع به اظهارات طالبان در مورد ایجاد کارخانه پروسس چرس در افغانستان نظری ندارد

False International

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان گزارش‌های را در پیوند به ایجاد کارخانه تولید و پروسس چرس در این کشور منتشر کرده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها شرکت سی‌فارم که مقر آن در استرالیا است جهت راه اندازی این کارخانه در افغانستان بیش از 4 صد میلیون دالر سرمایه گذاری می‌کند. 

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این گزارش‌ها حاکی از آن‌ست که شرکت سی‌فارم گزارش‌های نشر شده را رد کرده و گفته است که هیچ ارتباطی با طالبان و چرس ندارد.

ادعا: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان گزارش‌های را در پیوند به ایجاد کارخانه تولید و پروسس چرس در این کشور خبر داده‌اند. در این گزارش‌ها به نقل از سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته شده است که یک شرکت استرالیایی جهت تولید و پروسس چرس در افغانستان دست به ایجاد یک کارخانه می‌زند. به نقل از این گزارش‌ها سی‌فارم، شرکت استرالیایی بیش از 4 صد میلیون دالر را در این عرصه سرمایه گذاری می‌کند. در گزارش‌ها هم‌چنان گفته شده است که تولید و پروسس چرس در افغانستان به گونه‌ای قانونی با این شرکت قرارداد می‌شود و سی‌فارم از این محصول برای ساخت ادویه و یک نوع کرم استفاده خواهد کرد. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\25.November.2021\The reports screenshot`s.png

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو حاکی از آن‌ست که شرکت سی‌فارم با نشر اعلامیه‌ای این گزارش‌ها را رد کرده است. این شرکت در 25 نوامبر 2021 میلادی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که با طالبان و چرس در ارتباط نیست. سی‌فارم در این اعلامیه گفته است که این شرکت هیچ‌گونه خدمات تولید و عرضه کالاهای دارویی نداشته و خدمات این شرکت متکی به مشاوره پزشکی برای صنایع داروسازی در استرالیا است. این شرکت هم‌چنان گفته است که نمی‌داند این اظهارت طالبان بر مبنای چه منتشر شده و از کجا آمده است. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\25.November.2021\Cpharm.png

Cpharm / Archived-Link

نتیجه‌گیری: سی‌فارم گفته است که این شرکت با طالبان در ارتباط نبوده و در عرصه تولید و پروسس چرس در افغانستان سرمایه گذاری نمی‌کند.

Avatar

عنوان: شرکت سی‌فارم ارتباط با طالبان را رد کرده و گفته است که راجع به اظهارات طالبان در مورد ایجاد کارخانه پروسس چرس در افغانستان نظری ندارد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *