رسته‌های نمازگزاران که در مسجد الاقصی نماز عید سعید فطر را ادا کردند صفوف نماز روز جمعه این مسجد عنوان شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویری از رسته‌های نمازگزاران را منتشر کردند. آنان با نشر این تصاویر اذعان کرده‌اند که فلسطینی‌ها سپس از برقراری آتش‌بس میان اسراییل و فلسطین نماز روز جمعه را در مسجد الاقصی برپا کرده‌اند.

براساس یافته‌های ما این تصاویر از رسته‌های نمازگزارانی است که نماز عید سعید فطر را در مسجد الاقصی ادا کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصاویری از رسته‌های نمازگزاران را منتشر کردند. این تصاویر در (21 می 2021) از سوی کاربران نشر شده است. در تصاویر مشاهده می‌شود که شمار زیادی از مردم جهت ادای نماز صف بسته‌اند. کاربران با نشر این تصاویر مدعی شدند که فلسطینی‌ها سپس از برقراری آتش‌بس میان اسراییل و فلسطین در مسجد الاقصی نماز روز جمعه را برپا کرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\22.05.2021\Friday prayer at Al-Aqsa Mosque today.png

Facebook / Archived-Link

در همین حال، در (21 می 2021) صفحه فیس‌بوک خبرگزاری پژواک از درگیرهای دوباره میان فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها سپس از برقراری آتش بس خبر داد. هم‌زمان با نشر این گزارش، پژواک شماری از تصاویر رسته‌های نمازگزاران و هم‌چنان تصاویر این درگیری‌ها را منتشر کرد. به نقل از این خبرگزاری نیروهای اسراییلی به افرادی که سپس از برقراری آتش بس میان اسراییل و فلسطین در مسجد الاقصی نماز جمعه را ادا کردند، حمله کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\22.05.2021\The Palestine battle with Israel after ceasefire.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: در پیوند به تصویرهای نشر شده با استفاده از ابزارهای جستجوی تصاویر تحقیق کردیم، یافته‌های ما نشان می‌دهد که تصاویر نشر شده از صفوف نماز روز جمعه نبوده و این تصاویر نمازگزارانی است که نماز عید سعید فطر را در مسجد الاقصی ادا کرده‌اند.

در (13 می 2021)، وبسایت الوطن‌نیوز(Elwatannews) گزارش داده است که هزاران نفر در مسجد الاقصی نماز عید را ادا کردند. هم‌زمان با این گزارش تصاویر شماری از نماز گزاران نیز منتشر شده است. در این میان تصویرهای دیده می‌شود که از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصاویر رسته‌های نماز روز جمعه منتشر شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\22.05.2021\Thousand Palestinians performed Eid Al-Fitr prayers at Al-Aqsa Mosque.png

Elwatannews / Archived-Link

در همین حال، تصویر دومی را که کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصویر نماز روز جمعه منتشر کردند، هم‌چنان از سوی الوطن‌نیوز(Elwatannews) همراه با این گزارش نشر شده است. این وبسایت با نشر این تصویر اذعان کرده است که شماری از فلسطینی‌ها وارد میدان مسجد الاقصی شده و اقدامات اشغال‌گرایانه‌ای اسراییل را نکوهش کرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\22.05.2021\Thousand Palestinians performed Eid Al-Fitr prayers at Al-Aqsa Mosque1.png

Elwatannews / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصاویر رسته‌های نماز عید سعید فطر که از سوی فلسطینی‌ها در مسجد الاقصی ادا شده است به عنوان تصاویر صفوف نماز روز جمعه این مسجد منتشر شد.

Avatar

عنوان: رسته‌های نمازگزاران که در مسجد الاقصی نماز عید سعید فطر را ادا کردند صفوف نماز روز جمعه این مسجد عنوان شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *