تصاویری از حیوانات امدادگر؛ آیا این تصویرها پس از زمین‌لرزه ترکیه برداشته شده‌اند؟

False International

بر بنیاد گزارش‌های اخیر، شمار جان‌ باخته‌گان زمین‌لرزه‌های ترکیه و سوریه از ۱۵هزار نفر گذشت. به نقل از الجزیره، مقام‌های ترکی شمار قربانیان زمین‌لرزه‌های آن کشور را ۱۲۸۷۳ نفر اعلام کرده‌اند. از سوی دیگر، این گزارش شمار قربانیان زمین‌لرزه سوریه را ۲۹۵۰ نفر اعلام کرده است.

به‌دنبال وقوع این زمین‌لرزه‌ها در ترکیه و سوریه، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۷ فبروری ۲۰۲۳ میلادی، چندین قطعه تصویر را به عنوان تصاویر حیوانات امدادگر منتشر کرده‌اند. در این تصویرها، دو قلاده سگی مشاهده می‌شوند که یکی از آنها در جست‌وجو و دیگری در کنار دست یک انسان خوابیده است. کاربران با نشر این تصویرها مدعی اند که این سگ‌های جست‌وجوگر به‌دنبال بازماندگانی اند که در زیر آوارهای زمین‌لرزه ترکیه گیر مانده‌اند. در ادعای کاربران آمده است: “سگی که میخواهد به داد صاحبش برسد اما در امر نجات وی ناکام میماند تا که بانگ کشیده و خواهان کمک میشود“.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

این ادعا و تصاویر را برخی از کاربران توییتر نیز همه‌گانی کرده‌اند. آنان هم‌چنان مدعی اند که این سگ‌ها در جست‌وجوی بازماندگان زیر آوارها اند. در ادعای آنان نیز آمده است که یکی از آن سگ‌ها با سر دادن بانگی خواستار کمک به صاحبش شده است.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه و سوریه، کاربران چندین قطعه تصویر قدیمی را بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویرها از سال ۲۰۱۸ میلادی در اینترنت قابل دسترس بوده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که به‌دنبال وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه و سوریه، کاربران چندین قطعه تصویر قدیمی را بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویرها از سال ۲۰۱۸ میلادی در اینترنت قابل دسترس بوده‌اند.

 وبسایت Alamy این تصویرها را تصاویر سگ‌های جست‌وجوگر عنوان کرده و گفته است که آنها پس از زمین‌لرزه در میان ویرانه‌ها به‌دنبال افراد مجروح اند. در شرح این تصویرها وبسایت Alamy گفته است که این تصویرها در ۱۸ اکتوبر ۲۰۱۸ میلادی برداشته شده‌اند.

AlamyAlamy
Archived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر وبسایت Sp.depositphotos نیز این تصویرها را در ۲ جنوری ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌چنان در شرح این تصویرها گفته است که این سگ‌ها پس از وقوع زلزله به‌دنبال افراد گیر مانده در میان آوارها بوده‌اند. این وبسایت امتیاز این تصویرها را به Noskaphoto داده است.

Sp.depositphotosSp.depositphotos
Archived-LinkArchived-Link

خلاصه: در پی وقوع زمین‌لرزه‌های پی‌هم در ترکیه، چندین قطعه تصویر قدیمی به عنوان تصویرهای حیوانات امدادگر منتشر شده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که این تصویرها در سال ۲۰۱۸ میلادی برداشته شده‌اند و هیچ یک مربوط به زمین‌لرزه ترکیه نیست.

Avatar

عنوان: تصاویری از حیوانات امدادگر؛ آیا این تصویرها پس از زمین‌لرزه ترکیه برداشته شده‌اند؟

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *