هیچ گزارشی در پیوند به کشته شدن و سقوط چر‌خ‌بال قوماندان امنیه فاریاب وجود ندارد

Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویر یک چرخ‌بال از کشته شدن قوماندان امنیه فاریاب خبر داده‌اند. کاربران گفته‌اند که این چرخ‌بال در نتیجه حمله به جبهه مقاومت در ولایت فاریاب سقوط کرده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که خبر کشته شدن قوماندان امنیه طالبان برای ولایت فاریاب بی‌اساس است. از سوی دیگر یافته‌ها در پیوند به تصویر نشر شده نیز نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با این خبر یک تصویر گرافیکی را نیز منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۶ جون ۲۰۲۲ میلادی با نشر تصویر یک چرخ‌بال از کشته شدن قوماندان امنیه ولایت فاریاب خبر داده‌اند. کاربران گفته‌اند که این چرخ‌بال در نتیجه حمله به جبهه مقاومت در ولایت فاریاب سقوط کرده است. به نقل از کاربران این چرخ‌بال از ولایت فاریاب به سوی کابل در حرکت بوده است. کاربران رقم کشته شده‌گان را به شمول قوماندان امنیه فاریاب هفت نفر اعلام کرده‌اند.

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که خبر کشته شدن قوماندان امنیه طالبان برای ولایت فاریاب بی‌اساس است. یافته‌ها نشان می‌دهد که تاکنون هیچ منبع معتبر از کشته شدن قوماندان امنیه طالبان برای ولایت فاریاب گزارش نداده است. کاربران این خبر را بدون ذکر منبع و نیز بدون ارایه شواهد منتشر کرده‌اند. در این خبر هم‌چنان هیچ‌گونه مدرکی در رابطه به هویت قوماندان امنیه طالبان برای ولایت فاریاب ارایه نشده است.

از سوی دیگر یافته‌ها در پیوند به تصویر نشر شده نیز نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با این خبر یک تصویر گرافیکی را منتشر کرده‌اند. این تصویر از بخشی یک ویدیوی گرافیکی برداشته شده است. این ویدیوی گرافیکی توسط برنامه هودینی (Houdini) ساخته شده و تهیه کننده آن لحظه‌ی انفجار یک چرخ‌بال را به تصویر کشیده است. صاحب اثر از این ویدیو به عنوان تازه‌ترین پرژه شخصی خودش نام برده و گفته که این ویدیو را با استفاده از برنامه هودینی تهیه کرده است.

Pinterest / Archived-Link / Archived-Video

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو خبر کشته شدن قوماندان امنیه طالبان برای ولایت فاریاب بی‌اساس است و هیچ منبع معتبر این خبر را نشر و یا تایید نکرده است. یافته‌ها هم‌چنان نشان می‌دهد که هم‌زمان با این خبر تصویر گرافیکی از یک چرخ‌بال نیز همه‌گانی شده است.

Avatar

عنوان: هیچ گزارشی در پیوند به کشته شدن و سقوط چر‌خ‌بال قوماندان امنیه فاریاب وجود ندارد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *