در پی سقوط یک هواپیما در نپال یک تصویر قدیمی به عنوان تصویری از آن هواپیما بازنشر شد

International Misleading

گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ۷۲نفر در اثر سقوط یک هواپیما در مرکز نپال است. این هواپیما متعلق به خطوط هوایی یتی بود و ۷۲ سرنشین داشت. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، این هواپیما در حال پرواز از شهر کتماندو، پایتخت نپال به مقصد پوکارا بوده و در هنگام فرود آمدن آتش گرفته و سقوط کرده است.

در پی وقوع این رویداد شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر خبر آن، تصویری از یک هواپیما را نیز منتشر کرده‌اند. در این تصویر هواپیمای که دچار سقوط شده و در حال سوختن است، مشاهده می‌شود. کاربران این خبر و تصویر را از ۱۵ جنوری ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

برخی از کاربران توییتر نیز این خبر و تصویر را منتشر کرده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که در پی وقوع این سانحه هوایی، یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر این رویداد همه‌گانی شده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، از نشر این تصویر در فضای اینترنت بیش از پنج سال می‌گذرد.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به این تصویر با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر نشان می‌دهد که در پی وقوع این سانحه هوایی، یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر این رویداد همه‌گانی شده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، از نشر این تصویر در فضای اینترنت بیش از پنج سال می‌گذرد.

وبسایت Vanguardngr این تصویر را در ۲۴ آگست ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش شده است که یک هواپیمای آموزشی نیروی هوایی نیجریه بعد از ظهر پنج‌شنبه در محل دایمی آکادمی دفاعی نیجریه در کادونا سقوط کرده است.

Vanguardngr / Archived-Link

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، تصویر که هم‌زمان با خبر سقوط هواپیمای خطوط هوایی یتی نپال همه‌گانی شد، یک تصویر قدیمی است.

Avatar

عنوان: در پی سقوط یک هواپیما در نپال یک تصویر قدیمی به عنوان تصویری از آن هواپیما بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *