هم‌زمان با نشر خبر تلفات سیلاب‌های اخیر پروان و ننگرهار یک تصویر قدیمی از شاهراه کابل-جلال‌آباد بازنشر شد

Missing Context National

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی خبری را در پیوند به جان باختن ده‌ها نفر در اثر سیلاب‌های اخیر ولایت‌های پروان و ننگرهار منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با نشر این خبر آنان تصویری از یک جاده که در اثر جاری شدن سیلاب تخریب شده است را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر این خبر تصویر قدیمی شاهراه کابل-جلال‌آباد را بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد این یافته‌ها از تخریب شاهراه کابل-جلال‌آباد در اثر جاری شدن سیلاب بیش از بیست روز سپری شده است.

ادعا: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی روز دوشنبه، ۲۴ اسد ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۱۵ آگست ۲۰۲۲ میلادی، خبری را در پیوند به جان باختن ده‌ها نفر در اثر سیلاب‌های اخیر ولایت‌های پروان و ننگرهار منتشر کرده‌اند. در این خبر به نقل از مقام‌های طالبان آمده است که در اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت‌های پروان و ننگرهار، ۳۹ نفر در این دو ولایت جان باخته و بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

هم‌زمان با نشر این خبر آنان تصویری از یک جاده که در اثر جاری شدن سیلاب تخریب شده است را نیز همه‌گانی کرده‌اند. 

Facebook-PostAfghanNews
Archived-PostArchived-Link

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر این خبر تصویر قدیمی شاهراه کابل-جلال‌آباد را بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد این یافته‌ها، شاهراه کابل-جلال‌آباد در حدود بیست روز پیش در اثر جاری شدن سیلاب تخریب شده است.

شماری از رسانه‌ها روز یک‌شنبه، ۲ اسد ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۲۴ جولای ۲۰۲۲ میلادی، هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده بودند که شاهراه کابل-جلال‌آباد در اثر جاری شدن سیلاب تخریب شده است. روزنامه اطلاعات‌روز امتیاز این تصویر را به خبرگزاری باختر داده است. 

Etilaatroz-Rport

از سوی دیگر، بی‌بی‌سی دری نیز در ۲۴ جولای ۲۰۲۲ میلادی، یک نوار تصویری از جریان سیلاب شاهراه کابل-جلال‌آباد را در صفحه‌ی فیس‌بوکش منتشر کرده است. در این نوار تصویری مشاهده می‌شود که در اثر جاری شدن سیلاب شاهراه کابل-جلال‌آباد تخریب شده است. 

Facebook-Post / Archived-Post

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو هم‌زمان با نشر خبر جان باختن ده‌ها نفر در اثر جاری شدن سیلاب‌های اخیر ولایت‌های پروان و ننگرهار، یک تصویر قدیمی شاهراه کابل-جلال‌آباد بازنشر گردید.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر تلفات سیلاب‌های اخیر پروان و ننگرهار یک تصویر قدیمی از شاهراه کابل-جلال‌آباد بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Missing Context

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *