صحنه‌ی درگیری بین دو طایفه‌ی ایرانی به عنوان ویدیوی هجوم افغان‌ها به مرزهای ایران همه‌گانی شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو ادعا کرده‌اند که تعداد زیادی از افغان‌ها به مرز ایران هجوم برده و خواسته‌اند که وارد خاک ایران شوند. کاربران هم‌چنان گفته‌اند که نیروهای مسلح ایرانی در جلوگیری از ورود آنان ناکام مانده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به ویدیو نشر شده حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با ادعای هجوم افغان‌ها به مرز ایران یک ویدیوی نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این ویدیو از لحظه‌های درگیری دو طایفه‌ی ایرانی ضبط شده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو ادعا کرده‌اند که تعداد زیادی از افغان‌ها به مرز ایران هجوم برده و خواسته‌اند که وارد خاک ایران شوند. در ویدیوی که از سوی کاربران منتشر شده است، نیروهای مسلح ایرانی و گروهی از افراد معترض که در حال پیش‌روی اند، مشاهده می‌شوند. در ادعای کاربران آمده است: “هجوم اتباع بیگانه (افغانستانی) به مرزهای ایران که نیروهای مسلح نیز نمی‌توانند از ورود آنها به داخل خاک ایران جلوگیری بعمل آورند“. این ویدیو همراه با ادعای مبنی بر هجوم افغان‌ها به مرز ایران از ۱۱ اپریل ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Archived-Video

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به ویدیو نشر شده حاکی از آن است که کاربران هم‌زمان با ادعای هجوم افغان‌ها به مرز ایران یک ویدیوی نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این ویدیو از لحظه‌های درگیری دو طایفه‌ی ایرانی ضبط شده است.

در ۱۹ جنوری ۲۰۲۲ میلادی، سازمان حقوق بشر ایران با نشر این ویدیو از درگیری خونین بین دو طایفه‌ی ایرانی سپس از اجرای حکم اعدام یک تبعه‌ی ایرانی خبر داده است. این سازمان گفته است: ” درپی اجرای حکم قصاص نفس (اعدام) یک زندانی به‌نام پرویز خدادادی در زندان یاسوج، درگیری مسلحانه بین دو طایفه درگرفت که منجر به کشته شدن یک نوجوان و زخمی شدن سه تن شد“. به نقل از این خبر پرویز خدادادی، اهل روستای برج علیشیر دهدشت بوده و از سال ۱۳۹۸ هجری‌شمسی به اتهام قتل عمد زندانی شده است. این خبر تایید کرده است که حکم اعدام وی روز سه‌شنبه، ۲۸ دی در زندان یاسوج در آستان کهگیلویه و بویراحمد اجرا شده است. در این خبر هم‌چنان آمده است که در اخیر مراسم خاک‌سپاری فرد اعدام شده بین طایفه‌ی قاتل و مقتول درگیری مسلحانه رخ داده است که در نتیجه‌ی آن یک نوجوان کشته و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

Iranhr / Archived-Link

این ویدیو در کانال یوتیوب سازمان حقوق بشر ایران نیز منتشر شده است. در شرح آن هم‌چنان گفته شده است که درپی اجرای حکم اعدام یک زندانی به‌نام پرویز خدادادی در زندان یاسوج، درگیری مسلحانه بین دو طایفه‌ی قاتل و مقتول صورت گرفت که منجر به کشته شدن یک نوجوان و زخمی شدن سه تن شد.

از سوی دیگر در ۲۹ جدی ۱۴۰۰ هجری‌شمسی، وبسایت جویاخبر نیز هم‌زمان با نشر یک ویدیو گزارش داده است که در پی اجرای حکم اعدام یک قاتل در زندان یاسوج و پس از مراسم خاک‌سپاری وی، وابسته‌گانش به خانه ورثه فرد مقتول حمله کرده‌اند. این ویدیو از زوایه‌ی مقابل نیروهای مسلح ایرانی و از عقب معترضان ضبط شده است. در این ویدیو افراد معترضی مشاهده می‌شوند که به سمت یک هدف مشخص در حرکت اند. این خبر نیز تایید کرده است که در این حمله یک نفر بر اثر اصابت گلوله کشته شده است.

Jouyakhabar / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر صحنه‌ی درگیری دو طایفه ایرانی مدعی شده‌اند که افغان ها به مرز ایران هجوم آورده‌اند.

Avatar

عنوان: صحنه‌ی درگیری بین دو طایفه‌ی ایرانی به عنوان ویدیوی هجوم افغان‌ها به مرزهای ایران همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *