آیا نیویارک تایمز از نواسه صدام حسین به عنوان شجاع‌ترین کودک قرن بیستم نام برده است؟ 

False International

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از اوایل ماه جولای به این‌سو مدعی اند که نواسه صدام حسین با کشتن ۱۳ سرباز آمریکایی لقب شجاع‌ترین کودک دنیا را به خود اختصاص داده است.

در ادعای کاربران آمده است که این کودک مصطفی قصی صدام حسین نام دارد و او در عمر ۱۴ ساله‌گی  ۱۳ نفر از سربازان آمریکایی را کشته است. کاربران گفته‌اند: “مجله معتبر جهانی نیویارک تایمز از او به عنوان شجاع ترین کودک قرن بیستم نام برده است”.

کاربران هم‌چنان گفته‌اند که مصطفی، پدر و کاکایش پس از آن کشته شده‌اند که مخفی‌گاه شان در موصل عراق کشف و مورد حمله گروه ۱۰۱ نیروهای آمریکایی که متشکل از ۴۰۰ نفر با پشتیبانی هوایی بودند، قرار گرفته است.

کاربران مدعی اند که مصطفی پس از کشته شدن پدر و کاکایش در حدود ۶ ساعت با نیروهای آمریکایی جنگیده و ۱۳ نفر از سربازان آمریکایی را کشته است. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

برخی از کاربران توییتر نیز این ادعا را منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان مدعی اند که مصطفی قصی صدام حسین به دلیل کشتن ۱۳ نفر از سربازان آمریکایی، لقب شجاع‌ترین کودک قرن بیستم را به خود اختصاص داده است.

Archived-Tweet

یافته‌ها حاکی از آن است که نیویارک تایمز این ادعا را جعلی خوانده و آن‌را تکذیب کرده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده در رابطه به این خبر حکایت از جعلی بودن آن دارد. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، خبر مبنی بر شناخته شدن مصطفی قصی صدام حسین به عنوان شجاع‌ترین کودک قرن بیستم از سوی روزنامه نیویارک تایمز بی‌اساس است.

مایکل اسلکمن، سردبیر بین المللی روزنامه نیویارک تایمز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه این خبر را تکذیب کرده است. خبرگزاری فرانسه هم‌چنان گفته است که مایکل اسلکمن در طی یک ایمیل به این خبرگزاری اطمینان داده که خبر نشر شده مبنی بر شناخته شدن مصطفی قصی صدام حسین به عنوان شجاع‌ترین کودک قرن بیستم از سوی روزنامه نیویارک تایمز دروغ است. 

محتوای این وبسایت با استفاده از ترجمه گوگل از عربی به فارسی ترجمه شده است

AFP / Archived-Link

از سوی دیگر، نیویارک‌پست در ۲۴ جولای ۲۰۰۳ میلادی، از کشته شدن پسران و یک نواسه صدام حسین گزارش داده است.

در این گزارش آمده است که مصطفی ۱۴ ساله، نواسه صدام پس از کشته شدن پدر و کاکایش هم‌چنان به نبرد با سربازان آمریکایی ادامه داده و در نهایت با شلیک گلوله کشته شده است. این گزارش، اما هیچ اشاره‌ی به کشته شدن ۱۳ نفر از سربازان آمریکایی نکرده است. 

NYPost-Report / Archived-Link 

خلاصه: روزنامه نیویارک تایمز از مصطفی، نواسه صدام حسین به عنوان شجاع‌ترین کودک قرن بیستم نام نبرده است. مایکل اسلکمن، سردبیر بین المللی این روزنامه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه این خبر را تکذیب کرده است.

Avatar

عنوان: آیا نیویارک تایمز از نواسه صدام حسین به عنوان شجاع‌ترین کودک قرن بیستم نام برده است؟

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *