ویدیوی قدیمی نماز جماعت ورزشگاه کازان به عنوان نوار تصویری اقامه نماز در مراسم گشایش جام جهانی ۲۰۲۲ قطر منتشر شد

False International Sports

با آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، یک نوار تصویری از نماز جماعت که در یکی از ورزشگاه‌های فوتبال برپا شده است نیز در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شد. در این نوار تصویری، گروهی از مسلمانان در حال ادای نماز جماعت در یکی از ورزشگاه‌ها مشاهده می‌شوند.

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی این قطعه‌ی تصویری را ویدیوی اقامه نماز در میدان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر عنوان کرده‌اند. کاربران این ویدیو و ادعا را از ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostArchived-Video
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این نوار تصویر نشان می‌دهد که به دنبال آغاز جام جهانی قطر، کاربران یک ویدیوی قدیمی از اقامه نماز جماعت ورزشگاه کازان روسیه را منتشر کرده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو نشان می‌دهد که این نوار تصویری قدیمی است. فاکت‌کریسیندو واژه‌ی «کازان» که بر روی چوکی‌های ورزشگاه نگاشته شده را مورد جست‌وجو قرار داده است. یافته‌های این جست‌وجو حاکی از قدیمی بودن آن است که برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی این نوار تصویری را در ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده‌اند.

کانال یوتیوب پیام‌اسلام این نوار تصویری را در ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این کانال در شرح این نوار تصویری از برپایی نماز در ورزشگاه کازان روسیه نگاشته است.

از سوی دیگر، صفحه‌ی فیس‌بوک Wobbler Busters نوار تصویری نماز جماعت ورزشگاه کازان را در ۷ جون ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. در شرح این ویدیو هم‌چنان آمده است که این نماز در ۲۵ می ۲۰۱۹ میلادی در ورزشگاه کازان در تاتارستان روسیه برپا شده است.

بیشتر را در این پست بخوانید:

Archived-Post

در نقشه گوگل، تصویری از این ورزشگاه در ۲۰۱۶ میلادی بارگذاری شده و از آن به عنوان « Ak Bars Arena » در کازان روسیه نام‌برده شده است.

خلاصه: در پی آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، کاربران رسانه‌های اجتماعی یک نوار تصویری قدیمی از نماز جماعت ورزشگاه کازان روسیه را بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو از نشر این نوار تصویری در فضای اینترنت بیش از سه سال می‌گذرد.

Avatar

عنوان: ویدیوی قدیمی نماز جماعت ورزشگاه کازان به عنوان نوار تصویری اقامه نماز در مراسم گشایش جام جهانی ۲۰۲۲ قطر منتشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *