در پی آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ویدیوی قدیمی لحظه‌ی مسلمان شدن چندین نفر وایرال شد

International Misleading Sports

به دنبال آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تصویر و یک نوار تصویری از لحظه‌ی مسلمان شدن چندین نفر در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شد. کاربران هم‌زمان با نشر آنها ادعا کرده‌اند که در نتیجه سخن‌رانی ذاکر نایک، مبلغ اسلام در مراسم افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر چندین نفر به اسلام گرویده‌اند.

در ادعای کاربران آمده است که در پی سخن‌رانی داکتر عبدالکریم ذاکر نایک، بزرگترین دانشمند و مبلغ اسلام در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، چهار نفر به شکل داوطلبانه به دین اسلام مشرف شده و کلمه شهادت را خوانده‌اند.

در این ادعا هم‌چنان گفته شده که این نخستین سخن‌رانی بزرگ‌ترین مبلغ و دانشمند اسلامی در چنین مناسبت جهانی است.

کاربران این ادعا، تصویر و نوار تصویری را از ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Archived-Video

شماری از کاربران توییتر نیز این ادعا و تصویر را از ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند. آنان هم‌چنان نگاشته‌اند که در پی سخن‌رانی داکتر عبدالکریم ذاکر نایک، بزرگترین دانشمند و مبلغ اسلام در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، چهار نفر به شکل داوطلبانه به دین اسلام مشرف شده و کلمه شهادت را خوانده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران یک نوار تصویری قدیمی را منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده این ویدیو از ۲۰۱۶ میلادی به این‌سو در اینترنت قابل دسترسی بوده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر و ویدیوی نشر شده نشان می‌دهد که به دنبال شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، ویدیوی قدیمی از لحظه‌ی مسلمان شدن چند نفر منتشر شده است.

یکی از کاربران یوتیوب این نوار تصویری را در ۲۷ می ۲۰۱۶ میلادی بارگذاری کرده و نگاشته است که پس از سخن‌رانی ذاکر نایک در کتارا چهار نفر به اسلام گرویده‌اند.

از سوی دیگر، نتایج یافته‌ها در پیوند به سخن‌رانی ذاکر نایک در کتارا حاکی از آن است که او در ۲۶ می ۲۰۱۶ میلادی در تیاتر آمفی در کتارای قطر راجع به این که «آیا خدا وجود دارد؟» سخن‌رانی کرده است. این برنامه را بنیاد دهکده فرهنگی کتارا ترتیب داده بود و بیش از ۱۳هزار نفر در آن اشتراک کرده بوده‌اند.

صفحه رسمی فیس‌بوک دکتر ذاکر نایک، زمان و تاریخ برگزاری این برنامه را یک روز قبل از شروع آن (۲۵ می ۲۰۱۶ میلادی) اطلاع‌رسانی کرده بود.

Facebook-Post / Archived-Post

الجزیره مبشر نیز این نوار تصویری را در ۲۷ می ۲۰۱۶ میلادی در صفحه‌ی فیس‌بوکش منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این ویدیو گفته شده است که پس از سخن‌رانی ذاکر نایک مبنی بر این که آیا خدا وجود دارد، چهار نفر مسلمان شده‌اند.

خلاصه: در پی آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، کاربران رسانه‌های اجتماعی یک نوار تصویری قدیمی از لحظه‌ی مسلمان شدن چند نفر را بازنشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو از نشر این نوار تصویری در فضای اینترنت بیش از شش سال می‌گذرد. این نوار تصویری از جریان برنامه تیاتر آمفی کتارای قطر  که ذاکر نایک در آن سخن‌رانی کرده بود، برداشته شده است.

Avatar

عنوان: در پی آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ویدیوی قدیمی لحظه‌ی مسلمان شدن چندین نفر وایرال شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *