عدم دسترسی برخی از گوشی‌ها با نسخه‌ی سیستم عامل قدیمی به پلتفرم واتس‌اپ در سال گذشته اجرا شده است

Missing Context Technology

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از غیرفعال شدن پیام‌رسان واتس‌اپ روی برخی از دستگاه‌های آی‌او‌اس و اندرویدی خبر داده‌اند. به نقل از آنان سر از تاریخ ۱۰ خرداد(جوزا) ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۳۱ می ۲۰۲۲ میلادی، پیام‌رسان واتس‌اپ بر روی ۴۰ گوشی غیر فعال می‌شود.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر حاکی از آن است که رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی یک خبر قدیمی را در پیوند به غیرفعال شدن پیام‌رسان واتس‌اپ منتشر کرده‌اند. پیام‌رسان واتس‌اپ از نوامبر ۲۰۲۱ میلادی بر روی دستگاه‌های که دارای سیستم عامل قدیمی بوده‌اند، غیر فعال شده است. 

ادعا: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۳۰ می ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو از غیرفعال شدن پیام‌رسان واتس‌اپ روی برخی از دستگاه‌های آی‌او‌اس و اندرویدی خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که قرار است سر از فردا ۱۰ خرداد(جوزا) ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۳۱ می ۲۰۲۲ میلادی، واتس‌اپ روی حدود ۴۰ گوشی‌ غیرفعال شود. به نقل از این خبر در اثر یک به‌روز رسانی پیام‌رسان واتس‌اپ دسترسی میلیون‌ها کاربری که از این گوشی‌ها استفاده می‌کنند به این پلتفرم قطع می‌شود. رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی از گوشی‌ها که اسامی آنها در زیر آمده است به عنوان دستگاه‌های نام برده‌اند که قرار است پیام‌رسان واتس‌اپ در آنها غیرفعال شود.

( آیفون 6s و آیفون 6s پلس،‌ لنوو A820، V956 ZТЕ، سامسونگ گلکسی ترندلایت، گلکسی ترند دو، گلکسی S3 mini، گلکسی Xcover 2، گلکسی Асе 2، گلکسی Core، هواوی Аѕсеnd D2، Аѕсеnd G740، Ascend Mate، Ascend Mate، Fаеа F1، Аrсhоѕ 53 Рlаtіnum، НТС Dеѕіrе 500، Саtеrріllаr، Саt В15، Ѕоny Хреrіа М، Wіkо، Сіnk Fіvе، Darknight، ТНL W8، ZТЕ Grаnd Х، Quаd v987، Grand Memo، Grand S Flex، LG Luсіd 2، Optimus F7، Optimus L3 II Dual، Optimus F5، Optimus L5 II Dual، Optimus L3 II، Optimus L7 II Dual، Optimus L7II، Optimus F6، Optimus L4 II Dual، Optimus F3، Optimus L4 II، Optimus L2 II، Optimus F3Q)

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostAl-ain-News
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Link

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر حاکی از آن است که رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی یک خبر قدیمی را در پیوند به غیرفعال شدن پیام‌رسان واتس‌اپ منتشر کرده‌اند. پیام‌رسان واتس‌اپ از نوامبر ۲۰۲۱ میلادی بر روی دستگاه‌های که دارای سیستم عامل قدیمی بوده‌اند، غیر فعال شده است. شماری از رسانه‌ها خبر عدم فعالیت پیام‌رسان واتس‌اپ بر روی گوشی‌های که نسخه‌ی قدیمی داشته و به‌روز نشده بوده‌اند را در سال گذشته منتشر کرده‌اند.

وبسایت msn در ۲۹ اکتوبر ۲۰۲۱ میلادی خبری را در پیوند به عدم فعالیت پیام‌رسان واتس‌اپ منتشر کرده است. این وبسایت اسامی ۴۳ عدد گوشی را منتشر کرده و گفته است که پیام‌رسان واتس‌اپ در این گوشی‌ها غیرفعال خواهد شد. در این خبر آمده است که از نوامبر ۲۰۲۱ میلادی، ۴۳ مدل از گوشی‌های هوشمند آی‌او‌اس و اندرویدی به پلتفرم واتساپ دسترسی نخواهند داشت. در این خبر گفته شده است که پیام‌رسان واتس‌اپ بر روی گوشی‌های اندرویدی که نسخه‌ی سیستم عامل آنها از ۴.۰.۴ قدیمی‌تر باشند ناسازگار شده و غیرفعال می‌شود. در این خبر هم‌چنان گفته شده است که این پیام‌رسان بر روی گوشی‌های مدل آیفون که نسخه‌ی سیستم عامل آنها نیز از آی‌او‌اس ۹ (iOS 9) قدیمی‌تر باشند، غیرفعال می‌شود. این خبر اسامی گوشی‌های که با سیستم عامل قدیمی قادر به پشتیبانی پیام‌رسان واتس‌اپ نخواهند بود را منتشر کرده که در ادامه این بررسی واقعیت آمده است.

مدل‌های سامسونگ (Samsung): Galaxy Trend Lite، Galaxy Trend II، Galaxy SII، Galaxy S3 mini، Galaxy Xcover 2، Galaxy Core و Galaxy Ace 2

مدل‌های ال‌جی(LG): Lucid 2، Optimus F7، Optimus F5، Optimus L3 II Dual، Optimus F5، Optimus L5، Optimus L5 II، Optimus L5 Dual، Optimus L3 II، Optimus L7، Optimus L7 II Dual، Optimus L7 II، Optimus F6، Enact، Optimus L4 II Dual، Optimus F3، Optimus L4 II، Optimus L2 II، Optimus Nitro HD and 4X HD و Optimus F3Q

مدل‌های زی‌تی‌ای (ZTE): Grand S Flex، ZTE V956، Grand X Quad V987 وGrand Memo

مدل‌های هواوی (Huawei): Ascend G740، Ascend Mate، Ascend D Quad XL، Ascend D1 Quad XL، Ascend P1 S و Ascend D2

مدل‌های سونی (Sony): Xperia Miro، Sony Xperia Neo L و Xperia Arc S

در ادامه از مدل‌های One Touch Evo 7 Alcatel ، Archos 53 Platinum، HTC Desire 500، Caterpillar Cat B15، Wiko Cink Five، Wiko Darknight، Lenovo A820، UMi X2، Faea F1 و THL W8 نیز به عنوان دستگاه‌های نام برده شده است که دیگر قادر به پشتیبانی پیام‌رسان واتس‌اپ نخواهند بود.

MSN-Report / Archived-Link

از سوی دیگر، در ۹ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی وبسایت Mothership نیز از غیرفعال شدن پیام‌رسان واتس‌اپ در برخی از گوشی‌های هوشمند خبر داده و گفته است که این عملیه در اول نوامبر ۲۰۲۱ میلادی انجام می‌شود. در این خبر هم‌چنان آمده است که پیام‌رسان واتس‌اپ در ۴۰ مدل از گوشی‌های هوشمند که دارای سیستم عامل قدیمی اند در دسترس نخواهد بود. به نقل از این خبر دستگاه‌های اندرویدی که سیستم عامل آنها قدیمی‌تر از نسخه ۴.۱، دستگاه‌های آیفون که سیستم عامل آنها قدیمی‌تر از نسخه آی‌او‌اس ۱۰ (iOS 10) و نیز دستگاه‌های که سیستم عامل آنها (KaiOS) بوده و نسخه قدیمی‌تر از ۲.۵.۱ را دارا باشند، دیگر قادر به پشتیبانی از این پلتفرم نخواهند بود. در این خبر در کنار سایر مدل‌های گوشی‌های هوشمند از آیفون SE، آیفون  6s و آیفون 6s پلس نیز یادآوری شده و گفته شده است که تا زمانی این مدل‌ها به سیستم عامل آی‌او‌اس ۱۰ (iOS 10) ارتقا نکنند از دسترسی به پیام‌رسان واتس‌اپ محروم خواهند بود.

Mothership-Report / Archived-Link

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو خبری که در آن گفته شده است که پیام‌رسان واتس‌اپ سر از ۱۰ خرداد(جوزا) ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۳۱ می ۲۰۲۲ میلادی در برخی از گوشی‌های هوشمند غیرفعال می‌شود، قدیمی است. این خبر در سال گذشته منتشر شد و عملیه عدم دسترسی به این پلتفرم در برخی از گوشیهای هوشمند در نوامبر ۲۰۲۱ میلادی انجام شده است.

Avatar

عنوان: عدم دسترسی برخی از گوشی‌ها با نسخه‌ی سیستم عامل قدیمی به پلتفرم واتس‌اپ در سال گذشته اجرا شده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Missing Context

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *