هم‌زمان با نشر خبر حمله مسلحانه بر چندین اداره دولتی پاکستان تصویر قدیمی بقایای رویداد انتحاری منطقه پلوامای کشمیر بازنشر شد

International Misleading Security

گزارش‌ها حاکی از سه حمله هماهنگ شبه‌نظامیان بر یک زندان و چندین اداره دولتی در منطقه مچ‌بولان ایالت بلوچستان پاکستان است. این حملات در اوایل دوشنبه شب، ۲۹ جنوری سال روان میلادی صورت گرفته است.

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، در نتیجه این حملات دست‌کم ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

به‌دنبال وقوع این حمله، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با اطلاع‌رسانی از آن یک تصویر را نیز به عنوان تصویر این رویداد منتشر کرده‌اند.

در این تصویر شماری از نیروهای نظامی در جاده‌ی مشاهده می‌شوند که در آن انفجار رخ داده است. 

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

یافته‎ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر بازنشر شده است، نشان می‌دهد که این تصویر قدیمی بوده و پس از یک رویداد انتحاری در منطقه پلواما در مسیر شاه‌راه سرینگر-جامو کشمیر برداشته شده است.

بررسی واقعیت: یافته‎ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر بازنشر شده است، نشان می‌دهد که این تصویر قدیمی بوده و پس از یک رویداد انتحاری در منطقه پلواما در مسیر شاه‌راه سرینگر-جامو کشمیر برداشته شده است.

این تصویر را شماری از رسانه‌ها در فبروری ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با نشر این تصویر، گزارش شده است که در اثر یک حمله انتحاری بر موتر حامل کارمندان اداره مرکزی نیروهای پولیس احتیاط هند دست‌کم ۳۰ منسوب این اداره کشته و تعدادی هم زخمی شده‌اند.

بر بنیاد گزارش‌ها، عامل این حمله‌ی انتحاری فردی به اسم عادل احمد عضو گروه جیش محمد بوده است. 

Reuters-ReportDariVOA-Report
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه: 

هم‌زمان با نشر خبر حمله شبه‌نظامیان مخالف دولت پاکستان بر چندین اداره دولتی آن کشور، تصویر قدیمی از یک رویداد انتحاری کشمیر-هند بازنشر شد.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر حمله مسلحانه بر چندین اداره دولتی پاکستان تصویر قدیمی بقایای رویداد انتحاری منطقه پلوامای کشمیر بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *