در پی وقوع حمله مسلحانه بر نمازگزاران در ولایت هرات چندین قطعه تصویر قدیمی به عنوان تصاویر این رویداد همه‌گانی شد 

International Religion

یک مهاجم مسلح دوشنبه‌شب، ۱۰ ثور ۱۴۰۳ هـ.‌ش برابر با ۲۹ اپریل ۲۰۲۴ میلادی، شماری از نمازگزاران شیعه را در مسجد امام زمان در منطقه شهرک والسوالی گذره ولایت هرات هدف قرار داده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که در نتیجه این حمله هفت نفر کشته و زخمی شده‌اند.

به دنبال انجام این حمله مسلحانه، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با اطلاع‌رسانی، چندین قطعه تصویر را نیز به عنوان تصاویر این رویداد منتشر کرده‌اند.

در دو تصویر نخست دو مسجدی مشاهده می‌شوند که در اثر انفجار تخریب شده‌اند و اما در تصویر سومی شماری از افراد در حال انتقال جسد قربانی یک انفجار دیده می‌شوند.

خبرگزاری‌های جمهور و افق، صفحه فیس‌بوک تلویزیون آمو و صفحه ایکس رسانه گوهرشاد تصویر مشابهی از یک مسجد که در اثر انفجار تخریب شده است را روز سه‌شنبه، ۱۱ ثور ۱۴۰۳ هـ.ش منتشر کرده‌اند. 

Jomhor-NewsUfuq-NewsAmu-TvGowharshad-Media
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

و اما شمار دیگری از کاربران فیس‌بوک و ایکس نیز دو تصویر دیگر را به عنوان تصویرهای حمله دوشنبه‌شب همه‌گانی کرده‌اند. یکی از این تصویرها از مسجدی برداشته شده که در اثر انفجار تخریب شده است و تصویر دیگر از جریان انتقال یک زخمی حکایت دارد. 

X-PostX-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‎ها در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با اطلاع‌رسانی از وقوع این رویداد چندین قطعه تصویر قدیمی را بازنشر کرده‌اند.

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویرها از رویدادهای پیشین شهرهای افغانستان و پاکستان اند که در ادامه‌ای این بررسی واقعیت به آنها پرداخته شده است.

نخسیتن تصویر: در اولین تصویری که همه‌گانی شده است، مسجدی مشاهده می‌شود که در اثر انفجار تخریب شده است.

این تصویر متعلق به مسجد امام باقر است و در ناحیه هفتم ولایت هرات موقعیت دارد. شماری از رسانه‌ها این تصویر را در ماه جنوری ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که این مسجد هدف انفجار بمب جازسازی شده قرار گرفته بود که در نتیجه آن ۶ نفر مجروح شده‌اند. 

TRT-PersianDunya
Archived-LinkArchived-Link

دومین تصویر: در تصویر دوم نیز مسجدی مشاهده می‌شود که در اثر یک انفجار تخریب شده است. این تصویر متعلق به مسجدی در منطقه کچلاک، کویته پاکستان است که توسط یک بمب جاسازی شده منفجر شده بود.

شماری از رسانه‌ها این تصویر را در آگست ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش شده است که برادر رهبر طالبان افغانستان نیز شامل قربانیان این رویداد انفجاری است. 

Reuters-Report / Archived-Link

سومین تصویر: در سومین تصویر افرادی مشاهده می‌شوند که جسد یکی از قربانیان یک انفجار را انتقال می‌دهند. وبسایت (Alamy) در شرح این تصویر گفته است که مردم جسد یکی از قربانیان رویداد انفجاری ولایت کندز را حمل می‌کنند. در ادامه هم‌چنان آمده است که این انفجار روز جمعه، ۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی رخ داده است. 

Alamy / Archived-Link

نتیجه:

 به دنبال حمله مسلحانه یک فرد مهاجم بالای نمازگزاران در ولایت هرات چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط به عنوان تصاویر این رویداد منتشر شد.

Avatar

عنوان:  در پی وقوع حمله مسلحانه بر نمازگزاران در ولایت هرات چندین قطعه تصویر قدیمی به عنوان تصاویر این رویداد همه‌گانی شد 

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *